- Senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przeprowadziły 13 czerwca pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego.
- Projekt nowelizacji zawiera zapisy postulowane w petycji Naczelnej Rady Adwokackiej, przygotowanej i złożonej przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, w maju 2021 r.
- Zapisy projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zapewniają zatrzymanemu prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania.
- Przyjęcie projektowanej ustawy sprawi, że prawo dostępu adwokata do osoby podejrzewanej będzie zagwarantowane jak najszybciej po jej zatrzymaniu i w taki sposób, aby osoba ta mogła rzeczywiście i skutecznie realizować przysługujące jej prawo do obrony.
- Podczas posiedzenie senackich Komisji 13 czerwca br. Naczelną Radę Adwokacką reprezentowała adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych przy NRA.
Zgodnie z zapisami projektu nowelizacji, gwarancja kontaktu każdej osoby zatrzymanej z obrońcą już od samego początku zatrzymania byłaby skutecznym mechanizmem chroniącym zatrzymanych przed ewentualnymi nieprawidłowymi czynnościami ze strony organów państwa.
Sprawozdawcą projektu ustawy na posiedzeniu Senatu będzie wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.
Podczas posiedzenia senackich Komisji 13 czerwca do projektu nowelizacji poprawki zgłosili przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Biura legislacyjnego Senatu i NRA - w trybie uzupełnienia do swojej petycji.
Wszystkie wymienione podmioty wydały pozytywne opinie, a zaproponowane przez nie zmiany zostały wprowadzone do projektu ustawy, w tym zmiana NRA, dotycząca tego, by czynności z zatrzymanym podejmowane były co najmniej po dwóch godzinach od zawiadomienia adwokata, tak, by mógł on dotrzeć do zatrzymanego.
W głosowaniu nad projektem nowelizacji 19 senatorów było za, 0 przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.
Czytaj relację z wcześniejszych prac senackich nad Petycją NRA