- Wznowiono prace nad projektem NRA dotyczącym ustawy regulującej rynek pomocy prawnej, złożonym w 2022 r.
- Projekt zainicjowany przez Prezesa NRA adw. Przemysława Rosatiego zakłada, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych.
- Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji obecnej kadencji zapoznała się z dotychczasowymi pracami nad petycją i postanowiła zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o opinię.
- Podczas posiedzenia Komisji Naczelną Radę Adwokacką reprezentowała adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA
Posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji miało miejsce 7 lutego. Komisja pracowała nad Petycją NRA z dnia 14 września 2022 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przyjęcia projektu ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej.
Senatorowie zapoznali się z dotychczasowymi pracami nad petycją oraz opiniami Ministerstwa Sprawiedliwości, UOKiK oraz Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich (przed zmianą kadencji Sejmu i Senatu).
W dyskusji zabrał głos Prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń - Jan Grzegorz Prądzyński, który wyraził poparcie dla postulatów petycji. Negatywne stanowisko przedstawił reprezentujący Polska Izbę Doradców i Pośredników Odszkodowawczych Albert Demidowski. Głos poparcia dla petycji wyraził radca prawny Sławomir Ciupa, z Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.
Senator Jolanta Piotrowska zaproponowała zwrócenie się do Ministerstwa Sprawiedliwości o aktualna opinię postulatach petycji. Wniosek ten poparł senator Piotr Masłowski. Komisja postanowiła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości o opinię.
Przypomnijmy, że projekt ustawy przygotowany przez NRA, a zainicjowany przez Prezesa NRA adw. Przemysława Rosatiego, zakłada, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych.
Więcej o projekcie ustawy na stronie:
(przejdź do strony)