Krytyczna opinia NRA do projektu zmian organizacji i trybu postępowań przed TK

  • Proponowane w projekcie ustawy zmiany organizacji i trybu postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym mają charakter epizodyczny.
  • Na taki instrumentalny charakter ustawy nie można wyrazić zgody.
  • Konsekwencja mogłoby być dokonywanie dalszych epizodycznych modyfikacji w ustawie o organizacji i trybie postępowania przed TK, w zależności od chwilowego zapotrzebowania na doraźne zorganizowanie pracy Trybunału.
  • To wnioski z opinii Naczelnej Rady Adwokackiej do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, przesłanej do Sejmu.

Opinię przygotował adw. Mariusz Godlewski, członek Zespołu "Wymiar Sprawiedliwości w Polsce - Adwokatura dla przyszłości" Instytutu Legislacji i Prac parlamentarnych przy NRA.

Projekt ustawy zakłada zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do 9.

Obecny stan prawny przewiduje 10 sędziów w przypadku Zgromadzenia Ogólnego i 11 sędziów w przypadku pełnego składu.
NRA w swojej opinii przypomina, że swobodę ustawodawcy w kształtowaniu obowiązującego prawa ograniczają normy konstytucyjne oraz wynikające z nich wartości oraz zasady ustrojowe.

Także swobodę regulacyjną parlamentu ograniczają normy Konstytucji, umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą wyrażoną w ustawie oraz prawo stanowione przez organizacje międzynarodowe, jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Polskę umowy.

NRA podkreśla też, że jednym ze standardów stanowienia prawa w państwie demokratycznym jest ustrojowa zasada, że ustawa, jako akt parlamentu o charakterze normatywnym jest zarazem aktem ogólnym, to znaczy ustanawiającym normy prawa o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Konsekwencja abstrakcyjności normy jest jej powtarzalność - to że nie ulega umorzeniu lub skonsumowaniu przez jednorazowe zastosowanie.

NRA stoi na stanowisku, że projekt zmian w ustawie ma charakter konkretno-indywidualny, czyli reguluje konkretną sytuacje prawną i postępowanie. Biorąc pod uwagę sytuację i nastroje panujące w Trybunale, projektowana ustawa ma służyć uregulowaniu konkretnej sytuacji, związanej z kryzysem kontroli konstytucyjności prawa. Podejmowane działania legislacyjne mają charakter epizodyczny i służyć ma uregulowaniu konkretnej, indywidualnej sytuacji.

W ocenie NRA intencją projektodawcy jest swoiste dokonywanie dalszych epizodycznych modyfikacji w ustawie o organizacji i trybie postępowania przed TK w zależności od chwilowego zapotrzebowania na doraźne zorganizowanie pracy Trybunału.

(czytaj opinię NRA)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski