W związku z pismem Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej do dziekanów izb adwokackich, z 17 stycznia 2019 r., w którym zachęcał do przeprowadzenia w szkołach zajęć i wykładów na temat społecznych i prawnych skutków mowy nienawiści, publikujemy listę polecanych materiałów edukacyjnych do wykorzystania przy projektowaniu zajęć dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Materiały zostały przygotowane przez Komisję Praw Człwoieka przy NRA i zamieszczone w zakładce "Prawa człowieka" - "Przeciwdziałanie mowie nienawiści" na stronie adwokatura.pl.
Jednocześnie Komisja zachęca do przesyłania materiałów wykorzystywanych przez adwokatów w działalności edukacyjnej – materiały będą dostępne także w zakładce „Prawa człowieka” - "Przeciwdziałanie mowie nienawiści".
Materiały Rady Europy:
- Podręcznik dla edukatorów, w szczególności młodzieży w wieku 13-18 lat "Zakładki" – Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka (zobacz podręcznik w języku polskim).
- Kompas – Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą (zobacz link)
- Kompasik – Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi. (pobierz plik)
- Materiały w języku angielskim – kampania "Bez Nienawiści" - (zobacz strona w języku angielskim), We can – Taking action against hate speech through counter and alternative narratives (zobacz stronę).
Materiały organizacji pozarządowych:
1. Materiały polecane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, stworzone w ramach programu Obywatele dla Demokracji (zobacz link), w tym Narzędziownik edukacyjny (zobacz link).
2. Informacje o mowie nienawiści na stronie www.uchodzcy.info – jak reagować na mowę nienawiści? (zobacz stronę)
3. Infografiki stworzone przez Centrum Wielokulturowe. (pobierz)
4. Scenariusz lekcji dla uczniów gimnazjum stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – Zamiast hejtu (zobacz link)– na Platformie edukacyjnej dla profesjonalistów na temat ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą.
5. Materiały polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka: podręcznik „Wokół dyskryminacji” Komisji Europejskiej, w którym znajduje się rozdział poświęcony mowie nienawiści; podane są przykładowe ćwiczenia i materiały. (pobierz plik)
6. Polecane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka spoty: Niepokonana (zobacz video), Piaskownica (zobacz video), Przytul Hejtera (zobacz video), Kampania społeczna „Eksperyment VERTIMAS/TRANSLATION” (zobacz video).
7. Webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jak przeprowadzić lekcję o przeciwdziałaniu mowie nienawiści? (zobacz stronę)
8. Materiały polecane przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej: scenariusz lekcji „Słowa, które ranią” (zobacz stronę), materiały Global Dignity o hejcie wśród dzieci i młodzieży (pobierz ze strony), scenariusz lekcji dla uczniów szkół średnich „Od hate speech do hate crime” (pobierz plik).