- Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wszcząć prace nad nowymi rozporządzeniami w sprawie stawek za prowadzenie spraw z urzędu – zarówno dla adwokatów, jak i radców prawnych.
- To odpowiedź wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety na pisma adw. Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej z 13 lutego i 24 maja br.
- Wiceminister Kaleta zaznacza, że projekty nowych rozporządzeń MS będą przewidywały podwyższenie i zrównanie stawek dla adwokatów ustanowionych obrońcami z urzędu ze stawkami w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru.
- Najpierw jednak Ministerstwo jest zobligowane do oszacowania skutków finansowych w tym zakresie.
Przypomnijmy, że adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wysłał nie tylko dwa pisma do Ministerstwa Sprawiedliwości, wymienione w odpowiedzi z ministerstwa.
W każdym piśmie deklarował gotowość Adwokatury Polskiej do współpracy przy opracowaniu urealnionych i adekwatnych do nakładu pracy stawek za sprawy prowadzone przez pełnomocników z urzędu.
(czytaj pismo z 13 lutego 2023 r)
(czytaj pismo 23 kwietnia)
(czytaj pismo z 25 maja)
W pismach Prezes NRA podkreślał, że zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat. Na adwokatów nakładany jest obowiązek świadczenia pracy opłacanej nieadekwatnie do włożonego wysiłku i kosztów własnych.
Prezes Rosati wystosował także za pośrednictwem Prezesów Sądów Apelacyjnych, apel do wszystkich sędziów sądów powszechnych o stosowanie bezpośrednio przepisów Konstytucji, w celu wyeliminowania praktyk naruszających zasadę równego traktowania adwokatów przez władze publiczne przy zasądzaniu wysokości wynagrodzenia za sprawy z urzędu.
(czytaj pismo z 17 marca 2023 r.)
Zaś Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwróciło się 2 czerwca br. do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o złożenie wniosku do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.
(czytaj apel Prezydium NRA)
(czytaj odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości)