osiedzenie Prezydium NRA odbyło się 18 sierpnia 2022 r.
Gośćmi posiedzenia Prezydium NRA byli adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie i adw. Anna Czepkowska-Rutkowska, skarbnik ORA w Warszawie, z którymi omówiono wyniki wizytacji ORA w Warszawie.
W posiedzeniu uczestniczyli adw. Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Adwokatury i adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, którzy przedstawili bieżącą pracę organów, którymi kierują.
Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały w przedmiocie zmiany uchwały nr 50/2018 NRA z 24 listopada 2018 – regulamin działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru. Projekt zostanie przedstawiony Naczelnej Radzie Adwokackiej podczas wrześniowego posiedzenia plenarnego.
Gościem posiedzenia była adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych. Omówiono działania związane z projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz projektu Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu oraz sprawy dotyczącej systemu świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, poinformował, że Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA przedstawił stanowisko w ramach konsultacji społecznych. Dodał, że jako prezes NRA wystosował pismo do ministra Marcina Warchoła, w którym zwrócił uwagę, że propozycje stawek adwokackich, zgodnie z ustawą Prawo o adwokaturze, powinny być przedstawione NRA celem wydania opinii w trybach wskazanych w ustawie Prawo o adwokaturze. Prezes wskazał, że sprawa będzie przedmiotem obrad podczas posiedzenia NRA, 9 września br. Prezes wskazał, że polecił Instytutowi Legislacji NRA opracowanie projektu ustawy regulującego zasady świadczenia pomocy prawnej z urzędu, którego celem jest zaproponowanie rozwiązań legislacyjnych kształtujących na nowo system świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Projekt ustawy zostanie przedstawiony w pierwszej kolejności środowisku adwokackiemu do konsultacji i analizy, celem wyrażenia opinii i zgłoszenia uwag.
Adw. Dorota Kulińska przedstawiła sprawę projektu zmian w działalności punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Projekt przewiduje, że punkty te będą obsługiwane wyłącznie z przez NGO. Jako argument Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało na rzekome uchybienia po stronie adwokatów w zakresie wywiązywania się z obowiązków wynikających z umów zawartych z powiatami. Mec. Kulińska zwróciła się do dziekanów izb z prośbą o informacje, czy otrzymywali z powiatów sygnały, że adwokaci źle wywiązują się ze swoich obowiązków. Z nadesłanych odpowiedzi wynika, że nie było takich sygnałów. Prezydium NRA postanowiło w ramach prowadzonych konsultacji ministerialnych, zgłosić gotowość samorządu adwokackiego do obsługiwania działalności punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Sprawa będzie także przedmiotem obrad posiedzenia plenarnego NRA we wrześniu br.Gościem posiedzenia Prezydium NRA był adw. Michał Szpakowski, przewodniczący komisji informatyzacji NRA przedstawił bieżące prace związane z cyfryzacją Adwokatury.
Adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA, poinformowała o podjętych działaniach związanych z próbami wyłudzeń pieniędzy od adwokatów poprzez groźby zamieszczenia dyskredytujących wpisów w internecie.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawił sprawy finansowe. Prezydium NRA podjęło stosowne decyzje.
Prezydium NRA omówiło wyniki konsultacji przeprowadzonych w Adwokaturze dotyczących projektu zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, które przedstawił adw. Przemysław Rosati. Sprawa będzie przedmiotem obrad posiedzenia plenarnego NRA we wrześniu br.
Adw. Agnieszka Zemke-Górecka przedstawiła wyniki konsultacji przeprowadzonych w Adwokaturze dotyczących projektu Regulaminu wykonywania zawodu adwokata. Sprawa będzie przedmiotem obrad posiedzenia plenarnego NRA we wrześniu br.
Łukasz Tkacz, dyrektor biura NRA, przedstawił sprawę poszukiwania nowego lokalu dla NRA.
Sprawy osobowe przedstawił adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.
Prezydium NRA omówiło sprawy organizacyjne oraz projekt porządku obrad posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbędzie się w dniach 9-10 września 2022 r. w Otwocku. Następnie podjęto uchwałę o zwołaniu posiedzenia plenarnego NRA.
Prezes NRA poinformował o sytuacji wykluczenia adwokatów i radców prawnych z oferty dotyczącej opracowania wykładu merytorycznego do szkolenia z materiałów niejawnych w postępowaniu karnym oraz zapewnienia opieki merytorycznej w trakcie tworzenia wersji e-learningowej szkolenia przygotowanej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Oferta skierowana była wyłącznie do sędziów sądów powszechnych z co najmniej trzyletnim stażem, sędziów SN, prokuratorów lub osób na stanowisku związanym z przetwarzaniem informacji niejawnych w wymiarze sprawiedliwości lub organach ścigania. Prezydium NRA postanowiło zwrócić uwagę dyrektora KSSiP - Dariusza Pawłyszcze - na brak podstaw do takiego sposobu formułowania ogłoszenia, a także zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn pominięcia w ogłoszeniu m.in. adwokatów.
Kolejne posiedzenie Prezydium NRA odbędzie się 25 sierpnia br.