- Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej narusza przepisy Konstytucji, wprowadzając odpowiedzialność zbiorową w stosunkach pracy, ograniczenia w dostępie do służby publicznej, w wolności wyboru zawodu i miejsca pracy.
- Pozbawia też obywateli prawa do sądowej kontroli arbitralnej decyzji ustawodawcy.
- Naczelna Rada Adwokacka apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu ustawy, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.
- Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas posiedzenia plenarnego NRA 26 maja.
Naczelna Rada Adwokacka wyraża sprzeciw i negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, która zmienia również ustawę o pracownikach urzędów państwowych.
Naczelna Rada Adwokacka jako organ samorządu zawodowego adwokatów, środowiska, którego członkowie również podlegają lustracji, dostrzega znaczenie ujawnienia faktu pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Jednocześnie stoi na stanowisku, że wszelkie inicjatywy podejmowane w tym zakresie nie mogą naruszać przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ani interesu publicznego czy słusznego interesu obywateli. Nie mogą też być wymierzone w prawa jednostki lub mieć charakteru jawnie dyskryminacyjnego.
Procedowany przez Sejm projekt ustawy zakłada zwolnienie z mocy prawa wszystkich pracowników administracji publicznej, którzy pracowali lub współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL. Projektowane wygaszenie stosunków pracy ma następować bez jakiejkolwiek indywidualnej oceny poszczególnych przypadków, nie będzie też podlegać sądowej kontroli.
Tym samym, przedmiotowy projekt ustawy narusza przepisy Konstytucji RP, a w szczególności art. 24 ‒ poprzez wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej w stosunkach pracy, art. 31 ust. 3 ‒ poprzez naruszenie zasady proporcjonalności w ograniczeniu praw i wolności, art. 45 ‒ poprzez pozbawienie obywateli prawa do sądowej kontroli arbitralnej decyzji ustawodawcy oraz art. 60 i 65 ‒ poprzez wprowadzenie ograniczeń w dostępie do służby publicznej i w zakresie wolności wyboru zawodu i miejsca pracy.
Dlatego Naczelna Rada Adwokacka apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu ustawy, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.