NRA i HFPCz wspólnie o wyborach an stanowisko sędziego TSUE

Nadchodzące wybory na stanowisko sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wspólne wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Naczelnej Rady Adwokackiej

Kadencja sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej  z ramienia Polski – prof. dr hab. Marka Safjana, upłynęła 6 października 2021 roku, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału wyraziło zgodę na jego rezygnację przed objęciem stanowiska przez nowego sędziego. Z tego powodu kwestia powołania nowego sędziego wymaga, w ocenie NRA i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pilnego działania.

HFPC oraz NRA już od ponad trzech lat prowadzą monitoring krajowego postępowania dotyczącego wyłonienia kandydatów na urząd sędziego TSUE. Poczynione w tym zakresie obserwacje, jak i płynące z nich wnioski, były przedstawiane w wystąpieniach Fundacji oraz stanowiły część dostępnego publicznie raportu Fundacji pt. „Krajowe postępowania w przedmiocie wyłonienia kandydatów na sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”.

Kontynuując wspomnianą aktywność, obie organizacje zdecydowały się skierować do Ministra ds. UE wspólny apel o dokonanie niezbędnej nowelizacji krajowego postępowania w przedmiocie wyboru kandydatów na urząd sędziego TSUE w celu zagwarantowania, iż zostanie ona przeprowadzona w sposób demokratyczny, transparentny oraz równy dla wszystkich uczestników, a wybór będzie oparty wyłącznie na kryteriach merytorycznych.

W szczególności postulowane jest m.in. zapewnienie eksperckiego i apolitycznego charakteru podmiotu odpowiedzialnego za wyłonienie kandydata na urząd sędziego TSUE, zagwarantowanie, iż w jego skład będą wchodzić przedstawiciele władzy sądowniczej, władzy wykonawczej, organizacji pozarządowych, samorządów prawniczych oraz środowisk akademickich, a także uregulowanie obowiązku informacyjnego w zakresie upubliczniania szczegółowych wiadomości o działaniach realizowanych w ramach procedury selekcji kandydatów.

Jednocześnie, HFPC oraz NRA zadeklarowały gotowość współpracy w procesie wypracowania najlepszych rozwiązań w tym przedmiocie.

 

(czytaj pismo)

 

(czytaj poprzednie wspólne stanowisko NRA i HFPCz w sprawie wyborów na sędziego ETPCz z lutego 2024)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski