NRA nie zmienia stanowiska: Minister Sprawiedliwości naruszył prawo

  • Prezes NRA adw. Przemysław Rosati podtrzymuje stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej, zwracające uwagę na naruszenie prawa przez Ministra Sprawiedliwości przy wydaniu rozporządzeń dotyczących opłat za czynności adwokackie i za sprawy z urzędu.
  • To odpowiedź Prezesa NRA na pismo wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, w którym sekretarz stanu MS podaje powody, dla których ministerstwo nie zasięgnęło opinii NRA w trybie określonym w ustawie Prawo o Adwokaturze przed przyjęciem zmian w tych rozporządzeniach.
  • Prezes NRA po raz kolejny proponuje pilne zorganizowanie spotkania w celu wypracowania wspólnie ze środowiskiem Adwokatury Polskiej propozycji zmian i przygotowania nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącego opłat za czynności adwokackie i za sprawy z urzędu.

 

Przypomnijmy, że Naczelna Rada Adwokacka podczas posiedzenia plenarnego 9-10 września stanęła na stanowisku, że Minister Sprawiedliwości, wydając rozporządzenie z dnia 24 sierpnia br. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz.U. 2022 r. poz. 1813) oraz rozporządzenie z dnia 24 sierpnia br. zmieniające rozporządzenie w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz. U. 2022 r. poz. 1804), nie zasięgnął opinii NRA w trybie określonym wprost w art. 16 ust. 2 i 3 oraz art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, a tym samym naruszył prawo.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, powiadomił o tym Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, 14 września.
20 września wpłynęło do NRA pismo wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, w którym sekretarz stanu MS stoi na stanowisku, że brak przytoczenia podstawy prawnej wynikającej z art. 16 ust. 2 i 3 oraz art. 29 ust. 2 ustawy – Prawo o adwokaturze w piśmie informującym o możliwości zajęcia stanowiska przez Naczelną Radę Adwokacką nie stanowi przesłanki do stwierdzenia, że akty prawne zostały wydane w sposób wadliwy.

Prezes NRA, po zapoznaniu się z przedstawioną przez ministra Warchoła argumentacją, podtrzymuje stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej zwracające uwagę na naruszenie prawa przez Ministra Sprawiedliwości przy wydaniu wskazanych powyżej rozporządzeń.

Jednocześnie podkreśla, że nadal nie otrzymał danych, o których mowa w art. 16 ust. 2 i 3 oraz w art. 29 ust. 2 Prawa o adwokaturze, na bazie których zaproponowano w projekcie wysokość wynagrodzenia za świadczenie pomocy prawnej w poszczególnych kategoriach spraw, celem przeanalizowania tych danych przez Naczelną Radę Adwokacką.

Niezależnie od powyższego zwracam uwagę Pana Ministra, że problem wysokości stawek, które od wielu lat pozostają na rażąco niskim poziomie, jest w dalszym ciągu palący i to nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków. Świadczenie pomocy prawnej w sprawach z urzędu to istotny element wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa, mający gwarantować równy dostęp do sądu dla wszystkich obywateli.” – czytamy w piśmie datowanym na 30 września.

Zdaniem adw. Przemysława Rosatiego, adwokaci podejmujący się prowadzenia spraw z urzędu traktowani są przez system wymiaru sprawiedliwości w niesprawiedliwy i widocznie gorszy sposób niż pozostali uczestnicy postępowania.
Samorząd adwokacki, reprezentujący środowisko skupiające prawie 30 000 adwokatów i aplikantów adwokackich, od wielu lat bezskutecznie zgłasza postulaty reformy tego systemu dotyczące zarówno wysokości stawek, jak i sposobu wypłacania adwokatom prawomocnie zasądzonego wynagrodzenia.

Prezes NRA zapewnia jednocześnie, że Adwokatura Polska wciąż gotowa jest do podjęcia dialogu i wypracowania rozwiązań, których celem będzie ulepszenie i usprawnienie całego systemu świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Każdy obywatel, którego nie stać na adwokata z wyboru powinien mieć pewność, że Państwo zapewni mu profesjonalną i adekwatnie opłacaną pomoc prawną do reprezentowania jego praw przed instytucjami wymiaru sprawiedliwości.

Dlatego po raz kolejny Prezes NRA zwraca się do ministra Warchoła o pilne zorganizowanie spotkania w celu wypracowania wspólnie ze środowiskiem Adwokatury Polskiej propozycji zmian i przygotowania nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, która urealni wysokość stawek adekwatnie do aktualnych warunków ekonomicznych świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

 

(czytaj pismo do wiceministra Warchoła)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski