NRA przesłała swoje uwagi i postulaty zmian w prawie karnym do sejmowej komisji

  • Naczelna Rada Adwokacka przesłała sejmowej Komisji Ustawodawczej punktowe uwagi i postulaty do zmian w prawie karnym (kodeks postępowania karnego).
  • Uwagi opracował Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA po zebraniu opinii w środowisku adwokackim.
  • Postulaty dotyczą m.in. ochrony tajemnicy adwokackiej i prawa zatrzymanego do kontaktu z adwokatem lub obrońcą z urzędu. 

 

Autorami uwag są adw. Karolina Wrąbel, adw. Michał Hara i adw. Piotr Zemła z Instytutu Legislacji i Prac parlamentarnych.

Uwagi NRA przesłane przez adw. Dorotę Kulińską, dyrektor ILiPP, są odpowiedzią na prośbę przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Arkadiusza Myrchy, w której poseł Myrcha zaznaczał, iż ze względu na prace parlamentarne w tym zakresie Komisja Ustawodawcza chce zapoznać się z propozycjami zmian ze strony środowiska prawniczego.

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej w pierwszej kolejności uwzględnione powinny zostać następujące zmiany:

-zapewnienie osobie podejrzanej zatrzymanej nawiązanie kontaktu z adwokatem (lub radcą prawnym) jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem przez organy ścigania
- zapewnienie osobie podejrzanej pozbawionej wolności możliwości skorzystania z pomocy obrońcy z urzędu przed pierwszym przesłuchaniem
- konieczne jest także uregulowanie dostępu do obrońcy z urzędu w Polsce dla osoby poszukiwanej europejskim nakazem aresztowania wydanym przez polski sąd.
- NRA postuluje także uchylenie ograniczenia możliwości skorzystania przez skazanego z procedury przekazania kary do wykonana w innym państwie członkowskim UE
- konieczne jest uchylenie przepisu art. 168 a kpk, który w obecnym brzmieniu pozwala organom ścigania przedstawiać dowody uzyskane z naruszeniem prawa, a nawet w wyniku przestępstwa, rażąco narusza prawa podejrzanego i oskarżonego a także prowadzi do poczucia bezkarności i demoralizacji funkcjonariuszy organów ścigania.
- NRA postuluje także uchylenie przepisu pozwalającemu Prokuratorowi Generalnemu na wnoszenie kasacji wyłącznie z uwagi na niewspółmierność kary
- NRA postuluje także uchylenie art. 212-216 kodeksu karnego - dotyczących sankcji karnej za przestępstwo znieważenia i zniesławienia.
- konieczne jest wprowadzenie przepisów przewidujących wstrzymanie wykonalności postanowienia o zwolnieniu z zachowania tajemnicy prawnie chronionej (w tym adwokackiej i radcowskiej) do czasu rozpoznania zażalenia na nie.
- NRA postuluje także, by środek zapobiegawczy - zakaz wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności - zawsze stosował sąd, nie zaś prokurator.
- wśród postulatów jest także możliwość wydłużenia przez sąd czasu na wniesienie apelacji, np. do 30 dni

Uzasadnienie postulatów oraz inne propozycje zmian znajdują się w dokumencie:

(czytaj dokument)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski