NRA składa projekt ustawy mający na celu wyeliminowanie z procedury karnej „sprzeciwu prokuratora” przy tzw. aresztach warunkowych i przy wydaniu listu żelaznego

  • Naczelna Rada Adwokacka wystąpiła do Sejmu RP z petycją w sprawie zmiany w kpk, polegającej na wyeliminowaniu z procedury karnej instytucji „sprzeciwu prokuratora” przy tzw. aresztach warunkowych i przy wydaniu listu żelaznego.
  • Obowiązujące przepisy :

- naruszają prawo do rzetelnego procesu sądowego,
- sprowadzają sąd do roli podmiotu podporządkowanego decyzji prokuratora,
- naruszają zasadę równości broni, w szczególności osłabiając pozycję obywateli w sprawach karnych, czyniąc prokuratora podmiotem uprzywilejowanym,

  • Uchwałę w sprawie złożenia petycji przyjęło Prezydium NRA podczas posiedzenia 8 lutego br.
  • Prezydium upoważniło adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, autora projektu tej zmiany k.p.k., do reprezentowania Naczelnej Rady Adwokackiej w pracach nad petycją przed Sejmem RP.

NRA przypomina, że przepisy, których zmianę postuluje, zostały wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (art. 257 § 3 k.p.k.) oraz ustawą z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw ( art. 281 § 2 k.p.k. )

Naczelna Rada Adwokacka wskazuje, że złożenie przez prokuratora sprzeciwu, tak w przypadku wskazanym w art. 257 § 3 k.p.k., jak również w przypadku wskazanym w art. 281 § 2 k.p.k., nie wymaga uzasadnienia oraz nie podlega kontroli sądu, co nie tylko narusza pozycję sądu jako gospodarza postępowania incydentalnego i uzależnia go od jednej ze stron, ale także pozwala na pełną arbitralność działań prokuratora, ponieważ przepisy nie regulują przesłanek złożenia przez prokuratora sprzeciwu.

Dlatego NRA postuluje zmianę ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego poprzez:
1) uchylenie art. 257 § 3;
2) nadanie w art. 281 § 3 brzmienia:
„W postępowaniu przygotowawczym list żelazny może być wydany także na wniosek prokuratora”.

NRA wskazuje, że sprzeciw prokuratora jest przejawem oczywistej i nieuzasadnionej ingerencji w orzeczenie wydane przez sąd, a nadto jest środkiem nieproporcjonalnym do osiągnięcia zamierzonego celu. Nie do pogodzenia z rzetelnym procesem karnym jest sytuacja, w której orzeczenie wydane przez niezawisły i niezależny sąd podlega de facto następczej i uznaniowej decyzji prokuratora, odpowiednio co do jego wykonalności lub możliwości wydania.

(czytaj petycję NRA)

(czytaj projekt zmiany kpk – wyeliminowanie sprzeciwu prokuratora)

Petycja została złożona do Sejmu RP.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski