Odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na petycje NRA

  • Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło stanowiska w sprawie petycji złożonych w interesie publicznym przez Naczelną Radę Adwokacką.
  • W sprawie petycji dotyczącej zmiany w Kodeksie postępowania karnego, uchylającej obowiązek sporządzania w sprawach karnych uzasadnień wyroków na formularzu według ustalonego wzoru.
  • W sprawie petycji dot. zmian w Kodeksie postępowania karnego w zakresie przeszukania pomieszczeń adwokata oraz zmian dotyczących stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu w stosunku do oskarżonego będącego adwokatem.
  • W sprawie petycji dot. zmian w Kodeksie postępowania karnego w zakresie poszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania praw zmarłego pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego i oskarżyciela prywatnego, o spadkobiercę zmarłego.

 

Odpowiadając na petycję NRA, przesłaną 5 lutego 2024 r., dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu uchylenie art. 99a Kodeksu postępowania karnego – czyli obowiązku sporządzania w sprawach karnych uzasadnień wyroków na formularzu według ustalonego wzoru, Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że:

- mając na uwadze znaczenie problematyki formularzy uzasadnień z punktu widzenia wszystkich uczestników postępowania karnego oraz zasad procesu karnego, przed podjęciem decyzji o ewentualnych zmianach legislacyjnych jest planowane spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych, w tym sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i asystentów sędziego.



Odpowiadając na petycję NRA przesłaną 5 stycznia 2024 r., dotyczącą zmian w Kodeksie postępowania karnego w zakresie przeszukania pomieszczeń adwokata oraz środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu w stosunku do oskarżonego będącego adwokatem, Ministerstwo stwierdza, że:

- Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace analityczne, mające na celu przygotowane projektu zmian legislacyjnych m.in. w Kodeksie postępowania karnego. Z uwagi na wstępny etap prac nie określono jeszcze ostatecznego zakresu przepisów, które będą podlegać nowelizacji. Niemniej podniesione w petycji argumenty zostaną wnikliwie rozważone i w zależności od rezultatu dokonanych analiz mogą skutkować zmianą obowiązujących regulacji procesowych.

Niezależnie od tego, potrzeba przeprowadzenia gruntownej reformy przepisów dotyczących postępowania karnego będzie przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, której reaktywowanie zostało zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.



Odpowiadając na petycję NRA przesłaną 5 stycznia 2024 r. w sprawie zmian w Kodeksie postępowania karnego w zakresie poszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania praw zmarłego pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego i oskarżyciela prywatnego, o spadkobiercę zmarłego, Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że:

- w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawione w petycji postulaty zmiany nie są uzasadnione i nie są w tym zakresie planowane prace legislacyjne.

W opinii Ministerstwa obecne ukształtowanie katalogu osób uprawnionych do wykonywania praw nieżyjącego pokrzywdzonego jest prawidłowe, spełnia standardy wynikające z polskich zobowiązań międzynarodowych, jak również w dostatecznym stopniu zabezpiecza prawne interesy pokrzywdzonych i dlatego też nie wymaga uzupełnienia.

Ministerstwo wskazuje na brak jednoznacznego zdefiniowania pojęcia spadkobierców oraz pojęcia osób z kręgu spadkobierców. W przypadku przyjęcia postulatów Naczelnej Rady Adwokackiej, w opinii Ministerstwa, działania organów prowadzących postępowanie karne w zakresie ustalenia osób uprawnionych do dziedziczenia mogą napotykać istotne trudności, zarówno w sferze faktycznej (ustalenia kręgu spadkobierców zarówno ustawowych, jak i testamentowych), jak i prawnej (np. w sytuacji sporu między spadkobiercami). Dokonanie tego rodzaju ustaleń nie tylko przekracza ramy postępowania karnego, ale w sposób istotny może wpływać na jego efektywność i czas trwania.

(czytaj odpowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości)


 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski