Wskazane w projekcie działania wydają się niewystarczające dla rozwiązania aktualnych problemów związanych z funkcjonowaniem procedury cywilnej – czytamy w opinii Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
W piśmie przewodnim, adw. prof. dr hab. Maciej Gutowski, przewodniczący komisji, zwraca się do min. Łukasza Piebiaka, podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości, o rozważenie możliwości zorganizowania konferencji uzgodnieniowej.
Zdaniem komisji, główne założenia nowelizacji nie wpłyną na poprawę jakości prowadzenia postępowań.
W opinii zwrócono uwagę, że Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie wskazywała rozwiązania mające usprawnić system funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, m.in. zwracała uwagę na zniesienie barier sądowych związanych z nadmiernie wysokimi opłatami sądowymi, konieczność uproszczenia procedur postępowania, konieczność dalszego rozwoju elektronicznego e-sądów, konieczność wzrostu znaczenia procedur polubownych, a także na potrzebę edukacji prawnej i zwiększenie świadomości obywateli.
„Poddany opinii projekt ustawy o zmianie KPC zawiera szereg rozwiązań, które nie są rozwiązaniami ani nowatorskimi, ani kompleksowymi. Stanowi on jedynie nieznaczną modyfikację projektu z dnia 27 listopada 2017 r., a wprowadzone w stosunku do tego projektu zmiany mają przede wszystkim charakter techniczny, nie proponując merytorycznych popraw w zakresie zastrzeżeń, którego zostały do tego projektu zgłoszone w opinii z dnia 15 grudnia 2017 r.” – czytamy.