Opinia NRA do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy "lex Tusk"

  • Naczelna Rada Adwokacka wydała opinię do przedstawionego przez Prezydenta RP projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
  • W ocenie NRA projekt nie rozwiązuje najważniejszego problemu niekonstytucyjności ustawy o Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
  • Projekt nie uwzględnia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
  • Projekt w sposób systemowy narusza zobowiązania traktatowe wynikające z członkostwa Polski w UE
  • W tym kształcie projekt nie zasługuje na aprobatę i nie powinien być przedmiotem dalszych prac.
  • Autorką opinii jest adw. dr Monika Haczkowska, członek Zespołu "Wymiar sprawiedliwości - Adwokatura dla przyszłości" NRA.

 

W opinii NRA stwierdza, że prezydencki projekt nowelizacji nie rozwiązuje najważniejszego problemu niekonstytucyjności ustawy o Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.


Jednocześnie Projekt nie uwzględnia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które podważyły status sędziów zasiadających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdzając, że nie spełniają oni „wymogów niezależnego sądu”.

Dodatkowo Projekt w sposób systemowy narusza zobowiązania traktatowe wynikające z członkostwa Polski w UE, przede wszystkim zasadę praworządności określoną w art. 2 TUE. Państwo członkowskie, które podważa i kwestionuje naturę oraz istotę porządku prawnego Unii, podważa tym samym podstawy swojego udziału w integracji europejskiej.


W ocenie NRA, tylko zmiana polegająca na uchyleniu przepisów ustawy o Komisji ds. badania wpływów rosyjskich w całości, pozwoliłaby na przywrócenie stanu praworządności i dałaby szansę na zakończenie postępowania przeciwnaruszeniowego wszczętego przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. Jedynym zgodnym z obowiązującym stanem prawnym rozwiązaniem byłoby natomiast powołanie komisji śledczej do zbadania określonej sprawy, przewidzianej w art. 111 Konstytucji. Pozwoliłoby bowiem na zachowanie zasad prowadzenia postępowania wyjaśniającego zgodnie z gwarancjami proceduralnych i konstytucyjnymi oraz dochowanie standardów demokratycznego państwa prawnego.

Naczelna rada Adwokacka zaznacza, że w tym kształcie Projekt nie zasługuje na aprobatę i nie powinien być przedmiotem dalszych prac.


(czytaj opinię NRA)

 



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski