Projekt ustawy zmieniającej ustawę Prawo o zgromadzeniach godzi w istotę wolności zgromadzeń i wolności słowa, będących fundamentem demokratycznego ustroju - czytamy w opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, złożonej 27 października 2021 r. w Sejmie. Projektowane rozwiązania naruszają nie tylko polskie standardy konstytucyjne, lecz także standardy prawa unijnego i międzynarodowego - czytamy w dokumencie.
Opinię przygotowała Komisja ds. Równego Traktowania przy NRA.
W opinii podkreśla się, że projektowane rozwiązania występują przeciwko kluczowym dla demokratycznego państwa wolnościom - słowa i zgromadzeń, naruszając nie tylko polskie standardy konstytucyjne, w tym zakaz dyskryminacji, ale również standardy konwencyjne czy standardy prawa Unii Europejskiej, a także wskazane w opinii akty prawa międzynarodowego.
Projekt nowelizacji zmierza do wykluczenia postulatów związanych z prawami człowieka osób LGBT+ z przestrzeni publicznej, co ma charakter dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.
Obowiązujące prawo w dostatecznym stopniu odpowiada na obawy autorów projektu związane z możliwym naruszeniem reguł moralności, obyczajowości, znieważania symboli państwowych czy przedmiotów kultu religijnego.
Przyjęcie przez Sejm ustawy o takiej treści godziłoby w podstawowe prawa człowieka i uderzało w godność osób LGBT+, które są częścią naszego społeczeństwa i które państwo obowiązane jest chronić.
Autorkami opinii są adw. Karolina Gierdal i adw. Maria Sankowska-Borman.
Przypomnijmy, że 23 października br. , podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej podjęto przez aklamację uchwałę zawierającą stanowczy sprzeciw wobec treści projektu ustawy zmieniającej prawo o zgromadzeniach.
(czytaj uchwałę NRA z 23 października)