- Założenia projektu ustawy o ochronie ludności i o stanie klęski żywiołowej Naczelna Rada Adwokacka ocenia jako niezgodne z Konstytucją RP.
- Opinia NRA została przesłana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W projekcie ustawy, która jest obecnie procedowana – jest w trakcie opiniowania przez wojewodów - znalazły się m.in. takie zapisy, jak:
-redefinicja zadań zarządzania kryzysowego jako systemu funkcjonującego w ramach systemu ochrony ludności.
-wprowadzenie do porządku prawnego pojęcia "ochrony ludności"
-możliwość wprowadzenia, w zależności od skali i stopnia zagrożenia, stanów podniesionej gotowości, tj. stanu pogotowia lub stanu zagrożenia.
Projekt ustawy zastępuje również regulację dotyczącą trzeciego konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego, jakim jest stan klęski żywiołowej oraz uchyla ustawę z dnia 22 listopada 2002 roku o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności, praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej.
Naczelna Rada Adwokacka opiniuje, że proponowane rozwiązania - w szczególności te, które mają na celu wprowadzanie nowych dwóch stanów nadzwyczajnych: pogotowia i zagrożenia - nie są zgodne z fundamentalnymi zasadami wyrażonymi w Konstytucji RP.
Regulacje te nie tyle porządkują stan prawny, ile umacniają tendencje dokonywania zmiany ustroju RP bez formalnego zmieniania przepisów Konstytucji.
Stąd opiniowany projekt ocenić należy jako naruszający przepisy ustawy zasadniczej, w tym przede wszystkim zasady przyzwoitej legislacji oraz określoności prawa.
Opinię sporządził adw. Mariusz Godlewski, członek Zespołu "Wymiar Sprawiedliwości - Adwokatura przyszłości" Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA.