Ochrona własności intelektualnej to główny temat najnoszego wydania pisma Adwokatury Polskiej "Palestra".
Adw. Ewa Stawicka, redaktor naczelna, we Wstępie przypomina, że "Palestra” w 2021 roku objęła patronatem XL Jubileuszowe Seminarium Rzeczników Patentowych Szkół Wyższych, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Najnowszy numer pisma zawiera wybrane materiały konferencyjne, w których poruszane są m.in. tematy:
- Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze
- Obowiązkowe zastępstwo procesowe w sprawach własności intelektualnej – uwagi na tle art. 872 Kodeksu postępowania cywilnego
- Polubowne rozwiązywanie sporów w Urzędzie Patentowym RP
- Usunięcie znaku towarowego a treść prawa ochronnego na znak towarowy
- Jak bezpiecznie „zarejestrować” nazwę domeny internetowej „.pl”
- Prawne i faktyczne skutki nowelizacji przepisu art. 305 ustawy – Prawo własności przemysłowej
W tym numerze "Palestry" znalazły się także:
- Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 10.12.2020 r. (I KK 58/19) - Odpowiedzialność karna rzeczywistego sprawcy za składanie fałszywych zeznań
- Przegląd orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (październik–grudzień 2021 r.)
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach cywilnych, który obejmuje w pierwszej części krótkie omówienie trzech najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego dotyczących ustalenia granic odpowiedzialności uprawnionego do zachowku za zobowiązanie z tytułu zapisu, początku biegu terminu przedawnienia roszczenia o spełnienie świadczenia, które zostało rozłożone na raty, oraz przedawnienia roszczenia o wykup przysługującego właścicielowi gruntu przeciwko osobie, która wzniosła budynek lub inne urządzenie na gruncie. W drugiej części przeglądu zamieszczone zostały komentarze do trzech orzeczeń Sądu Najwyższego.
Czytelnicy znajdą także Regulamin konkursu na esej „Historia Adwokatury w Polsce”, ogłoszonego dla aplikantów adwokackich. (czytaj więcej o konkursie)