Czasopismo prawnicze "Palestra" wydawane będzie teraz jako miesięcznik. Numer świąteczny już jest dostępny.
Redakcja informuje, że inicjatywy Prezydium Kolegium „Palestry”, popartej przez Prezesa NRA, a następnie także Prezydium NRA, postanowiono, że począwszy od zeszytu nr 3 z 2016 r. Pismo Adwokatury Polskiej będzie wydawane w zeszytach comiesięcznych, z wyjątkiem dwóch zeszytów: letniego (7–8) oraz noworocznego (1–2). Pozwoli to na szybsze reagowanie w pilnych kwestiach związanych ze zmianami w prawie, dyskusję naukową oraz wewnątrzśrodowiskową. Jednocześnie zmniejszy się objętość zeszytów, a stałe opracowania będą pojawiały się w co drugim zeszycie (naprzemiennie). Częstotliwość wydawnicza nie wpłynie na zwiększenie ceny – w ramach której odbiorca otrzyma dwa zeszyty podwójne i osiem pojedynczych.
W najnowszym, świątecznym numerze na szczególną uwagę zasługuje m.in. tekst adw. dr. Arkadiusza Radwana, prezesa Instytutu Allerhanda, "Szacho-boks o państwo prawa – polski Konstytucjonalizm czasu próby". Artykuł, opublikowany w języku angielskim, stanowi próbę rekonstrukcji faktograficznej oraz analizy prawnej i politycznej sporu o obsadę stanowisk sędziowskich oraz o ustrojowy kształt Trybunał Konstytucyjny, który to spór rozgorzał w połowie 2015 r. i eskalował od czasu wyborów parlamentarnych jesienią 2015 r. Autor przedstawia mechanizmy oportunistycznych zachowań dwóch głównych partii w polskim parlamencie polegające na instrumentalizacji prawa dla realizacji celów politycznych. Badaniu podlega także rola dwóch kolejnych prezydentów uczestniczących w sporze politycznym i prawnym, a także postawa samego Trybunału Konstytucyjnego. Analiza prawna i polityczna jest ulokowana w kontekście sporu światopoglądowego o charakterze trybalnym, dzielącego polskie społeczeństwo, głównie co do oceny transformacji ustrojowej kraju po roku 1989.
Adw. Anisa Gnacikowska z Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy NRA. opisuje założenia ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej Adwokatury, która ruszy 4 kwietnia. Kampania ma charakter informacyjny, jej celem jest uświadomienie i zachęcenie społeczeństwa do korzystania z pomocy adwokata już na podstawowym etapie doradczym, zanim przystąpi się do dowolnej czynności prawnej i podejmie życiowe decyzje. Tekst powstał przy współpracy z Joanną Sędek, szefową biura prasowego NRA.
Interesujący jest także obszerny artykuł autorstwa dr. hab. Macieja Jońcy (KUL) nt. postaci Piłata, pt. "Czyste ręce prefekta Judei".
Zachęcamy do lektury.