Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji na posiedzeniu 19 października br. rozpatrywała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej dotyczacą zmian zasad przeprowadzania przeszukania u adwokata oraz zmian zasad zastosowania zawieszenia adwokata w wykonywaniu zawodu (P10-14/21). Komisja przekazała projekt do dalszych prac.
Uchwałę w sprawie złożenia w interesie publicznym petycji dotyczącej zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego przyjęła Naczelna Rada Adwokacka 16 stycznia 2021 r., upoważniając wówczas do jej złożenia i do reprezentowania NRA w pracach w Senacie adw. Przemysława Rosatiego.
W petycji i w załączonym do petycji projekcie ustawy wskazuje się, aby w art. 222 po § 2 dodać § 3 w brzmieniu: „Przed rozpoczęciem przeszukania pomieszczenia lub miejsca zamkniętego, należącego do adwokata albo będącego w jego posiadaniu, należy o zamierzonym przeszukaniu zawiadomić dziekana właściwej okręgowej rady adwokackiej i dopuścić go lub osobę przez niego wskazaną do udziału w tej czynności.”. Proponowane rozwiązanie przyczyni się do należytego zabezpieczenia tajemnicy adwokackiej i obrończej, przede wszystkim w kancelarii adwokackiej, jak też w każdym innym miejscu lub pomieszczeniu, którego przeszukanie mogłoby wiązać się z co najmniej potencjalnym zagrożeniem naruszenia tych tajemnic.
W odniesieniu zaś do zmiany w zakresie zawieszania w wykonywaniu zawodu adwokata, mając na uwadze przytoczone w dalszej części petycji argumenty oraz przedstawione konsekwencje wydania orzeczenia o zawieszeniu w wykonywaniu zawodu adwokata, załączony do petycji projekt ustawy zawiera propozycję zabezpieczenia i podwyższenia standardu ochrony wykonywania zawodu adwokata oraz gwarancji procesowych osób, które wykonują zawód adwokata.
(czytaj załączony projekt ustawy)