Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wnioskuje o włączenie przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej w proces wyłaniania zarówno kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jak i kandydatów na sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W piśmie do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau, Prezes NRA wnioskuje, by oprócz przedstawiciela Naczelnej Rady Adwokackiej, do Zespołu ds. wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu włączono także przedstawicieli innych prawniczych zawodów zaufania publicznego (Krajowej Izby Radców Prawnych) oraz organizacji społecznych, których przedmiotem jest ochrona praw i wolności obywatelskich (np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
Prezes NRA wskazuje, że przyczyni się to do pełniejszej realizacji wytycznych instytucji Rady Europy w procesie wyboru kandydatów i kandydatek na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na etapie krajowym. Może również przyczynić się do wycofania zastrzeżeń w zakresie transparentności i apolityczności polskiej procedury w przedmiotowej sprawie. Pozwoli zatem wyeliminować w pewnym zakresie przyczyny, dla których Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w dniu 19 kwietnia 2021 r. ostatecznie w całości odrzuciło polską listę kandydatów na urząd sędziego.
(czytaj pismo do ministra spraw zagranicznych)
Z kolei w piśmie do ministra ds. Unii Europejskiej, Konrada Szymańskiego, Prezes NRA wnioskuje o zaproszenie do Międzyresortowego Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej przedstawiciela Naczelnej Rady Adwokackiej.