Po konsultacjach MSZ zmienia procedurę wyłaniania kandydatów na sędziego ETPCz

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło projekt procedur wyłaniania kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
  • Uwagi do procedury zgłaszały m.in. Naczelna Rada Adwokacka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka we wspólnym apelu w lutym br.
  • W nowym projekcie Regulaminu znalazła się propozycja przywrócenia instytucji obserwatora rozmów kwalifikacyjnych na dotychczasowych zasadach.
  • Zmieniono także zapis dotyczący publicznego spotkania z kandydatami w Senacie RP oraz doprecyzowano zasady przeprowadzania rozmów z lektorami językowymi.
  • Nie włączono jednak do zespołu selekcyjnego osoby nominowanej bezpośrednio przez organizacje samorządowe.

 

Kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – upłynęła 31 października 2021 roku. Niestety, mimo że od tego czasu minęły ponad dwa lata, w dalszym ciągu nie udało się wybrać jego następcy, a polskie listy kandydatów były odrzucane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
 
Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka wystosowała w lutym br. apel do ministra spraw zagranicznych o dokonanie niezbędnej nowelizacji krajowego postępowania w przedmiocie wyboru kandydatów na urząd sędziego ETPC w celu zagwarantowania, iż zostanie ona przeprowadzona w sposób demokratyczny, transparentny oraz równy dla wszystkich uczestników, a wybór będzie oparty wyłącznie na kryteriach merytorycznych.
 
W szczególności zgłoszone postulaty dotyczyły  m.in. zapewnienie eksperckiego i apolitycznego charakteru Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zagwarantowanie, iż w jego skład będą wchodzić przedstawiciele władzy sądowniczej, władzy wykonawczej, organizacji pozarządowych, samorządów prawniczych oraz środowisk akademickich, a także uregulowanie obowiązku informacyjnego w zakresie upubliczniania szczegółowych wiadomości o działaniach realizowanych w ramach procedury selekcji kandydatów.
 
(czytaj informacje o apelu NRA i HFPCz)
 
W odpowiedzi Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przesłał zmieniony projekt zarządzenia i Regulaminu dotyczących procedury wyłaniania kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W projekcie znalazły się zapisy przywrócenia instytucji obserwatora rozmów kwalifikacyjnych na dotychczasowych zasadach. Zmieniono także zapis dotyczący publicznego spotkania z kandydatami w Senacie RP oraz doprecyzowano zasady przeprowadzania rozmów z lektorami językowymi.

Nie włączono jednak do zespołu selekcyjnego osoby nominowanej bezpośrednio przez organizacje samorządowe.

W piśmie minister Sikorski argumentuje, że główną przeszkodą dla włączenia do zespołu selekcyjnego osoby nominowanej bezpośrednio przez organizacje pozarządowe jest brak na tym etapie reprezentatywnego i niezależnego mechanizmu wyłaniania takiej osoby.
 
(czytaj pismo ministra Radosława Sikorskiego)

(czytaj projekt Regulaminu wyboru kandydatów na sędziów ETPCz)

(czytaj uzasadnienie)

(czytaj projekt Zarządzenia)

 



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski