Po zmianach w KEA: Komisja Europejska zamknęła postępowanie ws. uchybienia zobowiązaniom Polski, jako państwa członkowskiego

  • Komisja Europejska poinformowała Prezesa NRA adw. Przemysława Rosatiego o tym, że podjęła decyzję o zamknięciu 20 grudnia 2023 r. postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski.
  • Nastąpiło to po zmianach, jakie dokonała Naczelna Rada Adwokacka w Kodeksie Etyki Adwokackiej dot. możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowej.
  • Informację o decyzji Komisji Europejskiej przekazała w piśmie do Prezesa NRA Mary Veronica Tovsak Pleterski,  Dyrektor Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.

Przypomnijmy, że na początku 2023 r. Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Malcie, Polsce i Słowenii z powodu sprzecznego z dyrektywą usługową całkowitego zakazu reklamy działalności przedstawicieli zawodów prawniczych.

W pismach z 6 marca, 3 kwietnia i 6 czerwca 2023 r., skierowanych bezpośrednio do komisarza Thierry’ego Bretona, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Przemysław Rosati informował o postępach prac podjętych przez Naczelną Radę Adwokacką w celu wypełnienia obowiązków wynikających z prawa UE, a w szczególności z art. 24 dyrektywy usługowej 2006/123/WE.

Uchwałą z 26 maja 2023 r. Naczelna Rada Adwokacka zniosła wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów zostały zniesione. Przy czym wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące treści zamieszczanych w przekazywanych informacjach. Przepisy Kodeksu Etyki Adwokackiej dotyczące informacji handlowej i reklamy są zgodne z wymogami art. 24 dyrektywy usługowej.


(czytaj informację o zniesieniu zakazów reklamy w KEA)

Komisja Europejska zapoznała się ze zmianami w przepisach Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, a w szczególności ze zmianą w jego art. 23. W wyniku przyjętych zmian kodeks etyki umożliwia obecnie adwokatom korzystanie z informacji handlowych.

Na podstawie informacji o tych zmianach Komisja podjęła decyzję o zamknięciu 20 grudnia 2023 r. postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

(czytaj pismo z KE)

Przypomnijmy chronologię działań jakie podejmowano od początku tej kadencji NRA, niezależnie od późniejszych czynności podjętych przez Komisję Europejską przeciwko Polsce:

Prezydium NRA 15 kwietnia 2021 r. powołało Zespół ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, który dokonał przeglądu zgodności obowiązujących przepisów regulacyjnych dotyczących możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowych i zaproponował chronologię działań, która następnie została przyjęta i przeprowadzona przez Naczelna Radę Adwokacką.

1.    Naczelna Rada Adwokacka zleciła wykonanie badań jakościowych i ilościowych wśród adwokatów oraz konsumentów. Badania te przeprowadzono w okresie od kwietnia do października 2022 r. Badania adwokatów wykonał zespół pracujący pod kierunkiem prof. Ryszarda Sowińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, zaś badania konsumentów wykonał dr Marek Gnusowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na podstawie badań sporządzono raporty, z których wynika, że zarówno konsumenci, jak i adwokaci widzą konieczność wprowadzenia ograniczeń w posługiwaniu się przez adwokatów informacją handlową.

2.    Podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej w listopadzie 2022 r. zostały przedstawione wyniki powyższych badań i na ich podstawie określono kierunek zmian. Szczegółowo omówiono procedurę wynikająca z u.z.u.k.z.p.c.U.E. i przyjęto harmonogram dalszych prac.

3.    Kolejnym etapem było przygotowanie wstępnego projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 24 dyrektywy usługowej przy uwzględnieniu wspomnianych badań. W dniu 13 stycznia 2023 r projekt ten został przedstawiony i omówiony na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej. Na tym posiedzeniu Prezydium NRA zakreśliło członkom Naczelnej Rady Adwokackiej termin do dnia 25 stycznia 2023 r. na zgłaszanie wstępnych uwag do ww. projektu. Na bazie wewnętrznej dyskusji projekt został przyjęty przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 9 lutego 2023 r.

4.    Przygotowane zostało uzasadnienie projektu, obejmujące m.in. ocenę zgodności przepisów regulacyjnych dotyczących informacji handlowych z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru.

5.    28 marca 2023 r. rozpoczęły się  konsultacje wewnętrzne i zewnętrzne projektu wraz z uzasadnieniem. Wyniki tych konsultacji – które zakończyły się 27 kwietnia 2023 r. - posłużyły do ostatecznego ukształtowania projektu.

6.    Podczas posiedzenia plenarnego 26 maja 2023 r. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, znosząc wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów.

7.  1 czerwca 2023 r. Prezydium NRA przyjęło uchwałę w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski