Trzecie już w bieżącej kadencji posiedzenie Komisji Praw Człowieka przy NRA odbyło się 24 lipca 2021 r. Komisja obradowała w formie on-line i gościła adw. Dorotę Kulińską – dyrektorkę Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych przy NRA. Mec Kulińska przedstawiła Komisji zasady działania Instytutu oraz zaprosiła do współpracy członków Komisji.
Publikujemy relację nadesłaną przez adw. Natalię Klimę-Piotrowską.
Przedmiotem rozmowy był m.in. projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz Kodeksu postępowania karnego w związku z sytuacją małoletniego w procesie karnym.
Omówiliśmy kwestie związane z opracowaniem tzw. Rule 9 submission, tj. raportów z wykonywania wyroków ETPCz w Polskich sprawach dla Komitetu Ministrów Rady Europy.
Dyskutowaliśmy także o wsparciu inicjatywy fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” dotyczącej projektu ustawy dot. monitoringu zgonów dzieci wskutek przemocy, a także o organizacji szkoleń dla adwokatów z zasad wykonywania roli kuratora procesowego dla małoletniego oraz ze sporządzania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Kontynuując podjęty już podczas poprzednich posiedzeń temat monitoringu wizyjnego podczas widzeń z adwokatami w szpitalach psychiatrycznych i zakładach karnych ustalono, że Komisja zarekomenduje wyznaczanie w zakładach karnych, aresztach śledczych i szpitalach psychiatrycznych pomieszczeń do odbywania widzeń z adwokatami, które nie będą wyposażane w taki monitoring.
W związku z konferencją zorganizowaną wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w dniu 1 lipca 2021 r. uzgodniliśmy, że Komisja opracuje rekomendacje dla adwokatów co do aktywności koniecznych dla zapewnienia klientom prawa do rzetelnego procesu w związku ze zmianami w postępowaniu cywilnym i karnym.
Komisja postanowiła także zwrócić się do Prezydium NRA o wyrażenie zgody na złożenie opinii amicus curiae w sprawach dotyczących aborcji zakomunikowanych przez ETPCz.
Omówiliśmy także propozycję objęcia patronatem III Kongres Praw Człowieka w Rzeszowie i uzgodniliśmy, że decyzja zostanie podjęta po uzyskaniu bardziej szczegółowych informacji na temat tego wydarzenia.
W związku z pismem Rzecznika Praw Obywatelskim, adresowanego do Prezesa Rady Ministrów i przesłanego do wiadomości NRA w sprawie potrzeby wdrożenia tzw. Zasad Mendeza, czyli międzynarodowych wytycznych dotyczących sposobu prowadzenia przesłuchań, rozpytań i gromadzenia informacji przez przedstawicieli władzy publicznej: Principles of Effective Interviewing for Investigation and Information Gathering uzgodniono, że dokument zostanie przesłany w ramach mailingu do Izb Adwokackich z prośbą o jego rozpropagowanie wśród adwokatów.
Kolejne posiedzenie Komisji zaplanowaliśmy na 28 sierpnia.