Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej 20-21 października w Katowicach

  • Naczelna Rada Adwokacka przyjęła opinie do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (B765) oraz do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie.
  • NRA przyjęła projekt Regulaminu wykonywania zawodu adwokata i skierowała go do wewnętrznych konsultacji środowiskowych.
  • NRA wybrała miejsce następnego Krajowego Zjazdu Adwokatury. KZA w 2025 roku odbędzie się w Bydgoszczy.
  • Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę zmieniającą Regulamin działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.
  • NRA przyjęła uchwałę dotyczącą udziału poszczególnych Izb adwokackich w pokrywaniu wydatków budżetowych NRA w 2024 roku w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny. Składki nie ulegną podwyższeniu.
  • NRA przyjęła uchwałę Regulamin organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich.
  • NRA przyjęła uchwałę w sprawie wyboru podmiotu, który przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego Naczelnej Rady Adwokackiej.
  • NRA zapoznała się ze stanem prac nad cyfryzacją Adwokatury (eSOA).
  • NRA przez aklamację przyjęła uchwały rekomendujące Krajowemu Zjazdowi Adwokatury kandydatów do Wielkiej Odznaki Adwokatura Zasłużonym.
  • Prezes NRA wręczył statuetkę Złota Waga redaktorowi Michałowi Dobrołowiczowi z Radia RMF FM.
  • Posiedzenie plenarne NRA odbyło się w Katowicach w ramach jubileuszu 100-lecia Izby Adwokackiej w Katowicach.

 

Na początku posiedzenia Naczelna Rada Adwokacka minutą ciszy uczciła pamięć adw. Jerzego Piniora, dziekana Izby adwokackiej w Katowicach w latach 2013-2016.

Prezes NRA Przemysław Rosati wspominał Zmarłego jako człowieka niezwykle zaangażowanego w pracę samorządu, który pełnił funkcje dziekana, wicedziekana i sekretarza ORA w Katowicach kilku kadencji.  Był wychowawcą wielu pokoleń aplikantów adwokackich. Za swoje poświęcenie dla pracy samorządowej oraz naukowej został uhonorowany odznaką "Adwokatura Zasłużonym". W życiu zawodowym i prywatnym, adwokat  Jerzy Pinior odznaczał się zawsze koleżeńskością, umiejętnością nawiązywania kontaktów z ludźmi i zjednywania ich sobie. Pogrzeb adw. Piniora odbył się 16 października w Rybniku.

Gościem posiedzenia plenarnego NRA był redaktor Michał Dobrołowicz, dziennikarz Radia RMF FM.

Prezes NRA wręczył statuetkę Złota Waga redaktorowi Michałowi Dobrołowiczowi. Statuetki Złotej Wagi Naczelna Rada Adwokacka przyznaje dziennikarzom od 2005 r.

W laudacji adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, powiedział, że Adwokatura wyróżnia redaktora Michała Dobrołowicza za otwartość na tematy związane z samorządem adwokackim. Redaktor Michał Dobrołowicz potrafi przekazać informacje o adwokackich inicjatywach w sposób, który wyciąga je z szuflady opatrzonej etykietką „prawne”, a to pozwala dotrzeć z adwokackimi inicjatywami do szerszego grona odbiorców, na co dzień niezainteresowanych tematami związanymi z działalnością samorządów prawniczych czy z wymiarem sprawiedliwości w ogóle.

Dzięki zainteresowaniu red. Dobrołowicza i jego reporterskiej pracy na falach radiowych zagościła m.in. akcja edukacyjna pod hasłem „Bajeczni Adwokaci”. Pan Redaktor potrafi także przeprowadzić interesujący dla słuchaczy wywiad na ważne, czasem „ciężkie” tematy dotyczące wymiaru sprawiedliwości i pracy adwokata. Podejmował także istotne dla samorządu adwokackiego sprawy ‒ jak problematyka stawek adwokackich za świadczenie pomocy prawnej z urzędu.

(przejdź do relacji z laudacją)

Po tej uroczystości, Prezes NRA zreferował sprawy bieżące.

Prezes NRA przypomniał, że posiedzenie plenarne NRA zbiegło się z Jubileuszem 100-lecia Izby adwokackiej w Katowicach. Przekazał gratulacje na ręce dziekana adw. Romana Kusza. Pogratulował także tytułu, jaki Rada Miasta Katowice we wrześniu br. przyznała Izbie katowickiej: Zasłużony dla Miasta Katowice. Prezes NRA wskazał także, że 100-leciu Izby jest poświęcony najnowszy numer Palestry, gdzie znalazł się wywiad z adw. Romanem Kuszem, dziekanem ORA w Katowicach.

(link do wywiadu na stronie Palestry)

W kontekście wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października, Prezes NRA poinformował, że pogratulował w imieniu NRA adw. Jackowi Treli, prezesowi NRA w latach 2016-2021, który otrzymał mandat do Senatu, oraz sukcesywnie gratuluje innym adwokatkom i adwokatom biorącym bierny udział w wyborach do Parlamentu, którym wyborcy powierzyli mandaty posłów i senatorów.

Prezes NRA zreferował działania swoje i Prezydium NRA w związku z pojawieniem się w ramach kampanii wyborczej zapowiedzi połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego w jeden samorząd. Poinformował, że Prezydium NRA zaprosiło Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych, by omówić tę kwestię, spotkanie odbyło się we wrześniu br.

Prezydium NRA wystosowało stanowisko, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec propozycji połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego. Wskazało w stanowisku m.in., że połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz samorządów tych zawodów zaufania publicznego na podstawie arbitralnej decyzji politycznej byłoby niezgodne z wyrażonymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: zasadami demokratycznego państwa prawnego, zakazem nadmiernej ingerencji, ochroną praw nabytych, należytą ochroną zawodów zaufania publicznego, a także ochroną prawa własności.

(przejdź do stanowiska Prezydium NRA)

Prezes NRA zreferował także działania dotyczące wysokości stawek za świadczenie pomocy prawnej z urzędu. Efektem m.in. wielomiesięcznych działań, rozmów i korespondencji z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Finansów w tej sprawie, prowadzonych przez Prezydium NRA, w tym Prezesa NRA,  we wrześniu br. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rok, w którym są dodatkowe środki na pomoc prawną z urzędu w wysokości 120 mln zł - czyli łącznie 240 mln. Zabezpieczenie tych środków umożliwi zmianę rozporządzenia poprzez podwojenie stawek z urzędu i ustalenie ich wysokości na poziomie stawek z wyboru.

18 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Naczelna Rada Adwokacka otrzymała projekt do zaopiniowania. Projekt opinii znalazł się w porządku obrad tego posiedzenia plenarnego NRA.

Prezes NRA poinformował, że Naczelna Rada Adwokacka złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o dopuszczenie do udziału w charakterze uczestnika w postępowaniu w sprawie skargi obywatela, który zaskarża przepisy uniemożliwiające mu otrzymanie zwrotu pełnych kosztów poniesionych na obronę w swojej sprawie, którą umorzono.

Prezes NRA przypomniał także swoje oświadczenie, które wydał w związku z publicznymi wypowiedziami Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego w kontekście krytyki filmu „Zielona granica”.  W oświadczeniu Prezes NRA przypomniał, że równość wobec prawa, w tym podporządkowanie się orzeczeniom sądowym, dotyczy każdego obywatela, bez względu na status społeczny czy sprawowaną funkcję.

Prezes NRA zreferował także działania, które koordynuje adw. dr Mariusz Hassa, przewodniczący Zespołu ds. reformy zasad świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej ILPiP, w sprawie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Adw. dr Hassa zgłosił w Ministerstwie Sprawiedliwości postulaty: podniesienia kwoty bazowej na rok 2024 do maksymalnego poziomu wynikającego z limitów określony w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej; zerowa stawka VAT za świadczenie pomocy prawnej w punktach NPP/NPO;  kontrola punktów NPP/NPO oraz sprawdzenie stopnia przygotowania tych punktów do nowych zadań ustawowych.

Prezes NRA poinformował, że 3 października rozpoczęła się akcja „Adwokaci rozjaśniają prawo”. W ponad 700 szkołach w całym kraju adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzą lekcje o bezpieczeństwie w internecie. Akcję po raz drugi organizuje Komisja Edukacji Prawnej NRA. Z kolei 15 listopada odbędzie się akcja „Adwokat na Uczelni”, organizowana po raz drugi przez Komisję Wizerunku NRA. Na ponad 20 wyższych uczelniach w całym kraju odbędą się spotkania adwokatów ze studentami prawa.
Prezes NRA poinformował o wynikach państwowego egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Przystąpiły do niego 2 394 osoby, zdało 1 447 osób, co stanowi 60,4% .

Prezes NRA, który zasiada w kapitule Konkursu Rising Stars – Prawnicy liderzy jutra 2023, poinformował, że wśród 35 nominowanych do XII edycji jest 18 adwokatów i aplikant adwokacki. Laureatów poznamy 14 listopada br. Konkurs organizuje Wolters Kluwer  Polska. Naczelna Rada Adwokacka  objęła wydarzenie patronatem. Lista nominowanych znajduje się na stronie www.adwokatura.pl.

Prezes NRA poinformował także o szeregu programów partnerskich, do których przystąpiła NRA i wynikających z tego ofert rabatowych dla adwokatów i aplikantów adwokackich. Informacje o nich znajdują się na Panelu Adwokata w zakładce Komunikaty oraz w dedykowanej zakładce na stronie adwokatura.pl. Prezes NRA podziękował za negocjacje w ustalaniu warunków współpracy apl. adw. Filipowi Jurczakowi z Zespołu ds. wsparcia wykonywania zawodu adwokata przy Prezesie NRA.
 
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, podsumowała zaangażowanie adwokatów i aplikantów adwokackich w III edycji Tour de Konstytucja. Adwokatura – NRA i Izby adwokackie – była głównym darczyńcą projektu, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Głosuję na Polskę!”. Podczas Przystanków w 84 miejscowościach w całym kraju, przez 4 miesiące – od 4 czerwca do 30 września – adwokaci i aplikanci także uczestniczyli w panelach i dyskusjach na temat prawa wyborczego. Mec. Mazur podziękowała dziekanom Izb Adwokackim za wsparcie, a adwokatom i aplikantom adwokackim za udział i zaangażowanie, szczególnie adw. Kindze Dagmarze Siadlak oraz adw. Janowi Suchankowi z Izby Pomorskiej. Finał projektu odbył się 30 września pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA zreferował działania w ramach współpracy zagranicznej Adwokatury. Po zabiegach polskiej delegacji, po raz pierwszy posiedzenie Standing Committee Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE odbyło się nie w Brukseli, a w Warszawie – 28 i 29 września 2023 r.

Delegacje CCBE odwiedziły Senat RP i spotkały się z wicemarszałkinią Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką. Na wniosek polskiej delegacji, CCBE jednogłośnie przyjęło stanowisko, w którym m.in. wzywa wszystkie władze państwowe do przestrzegania wartości demokratycznych, w tym niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych, które są niezbędne do zapewnienia ochrony praw i interesów wszystkich obywateli.  Gościem specjalnym posiedzenia na Zamku Królewskim była Ołeksandra Matwiejczuk, Ukrainka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 r. Wskutek kolejnego wniosku polskiej delegacji, CCBE przyjęło stanowisko zawierające apel o przestrzegania prawa międzynarodowego i poszanowanie traktatów międzynarodowych w kontekście agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Delegacja Polska zorganizowała panel nt. „Rule of law” w praktyce. Adw. James MacGuill – prezes CCBE w roku 2022 - został uhonorowany odznaką Adwokatura Zasłużonym. Adwokatura Polska była współorganizatorem wydarzenia.

Następnie adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zreferowali sprawy pionu dyscyplinarnego. Prezes WSD omówił m.in. sprawę organizacji pracy sądów dyscyplinarnych i organizacji pracy kancelarii Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Prezes NRA przedstawił kandydatury na współorganizatorów Krajowego Zjazdu Adwokatury w 2025 r. Do organizacji zgłosiły się Izba adwokacka w Bydgoszczy i Izba adwokacka w Łodzi. Z uwagi na to, że Izba adwokacka w Bydgoszczy zgłosiła swoją kandydaturę już w 2021 roku, dziekan ORA w Łodzi, adw. Sylwester Redeł, wycofał kandydaturę łódzkiej Izby adwokackiej.

W tej sytuacji Naczelna Rada Adwokacka przyjęła przez aklamację uchwałę, w której wskazuje, że Krajowy Zjazd Adwokatury w 2025 roku odbędzie się w Bydgoszczy.

Prezes NRA przedstawił kandydatury – z pozytywną rekomendacją Kapituły – do Wielkiej Odznaki Adwokatura Zasłużonym. Po zapoznaniu się z kandydaturami, NRA przez aklamację przyjęła 20 uchwał, rekomendując Krajowemu Zjazdowi Adwokatury kandydatów do tego odznaczenia.

NRA rekomenduje nadanie Wielkiej Odznaki Adwokatura Zasłużonym: adwokatowi Witoldowi Bayerowi (pośmiertnie), adwokatowi Sławomirowi Ciemnemu, adwokatowi Stanisławowi Estreichowi, adwokatowi Marianowi Jagielskiemu, adwokatowi Leonowi Kasperskiemu, adwokat Ewie Krasowskiej, adwokatowi Eugeniuszowi Michałkowi (pośmiertnie), adwokatowi Markowi Mikołajczykowi, adwokat Ewie Barbarze Milewskiej-Celińskiej, adwokatowi Stanisławowi Peruckiemu, adwokatowi Krzysztofowi Piesiewiczowi, adwokat Mirosławie Pietkiewicz, adwokatowi Jerzemu Piniorowi (pośmiertnie), adwokatowi Andrzejowi Reicheltowi (pośmiertnie), adwokatowi Henrykowi Stabli, adwokat Anieli Steinsbergowej (pośmiertnie), adwokatowi Krzysztofowi Szymańskiemu, b. Prezesowi Izby Karnej Sądu Najwyższego, SSN w st. spoczynku Stanisławowi Zabłockiemu, adwokatowi Jerzemu Ziębie (pośmiertnie), adwokatowi Jackowi Ziobrowskiemu.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawił wstępny projekt budżetu Naczelnej Rady Adwokackiej na rok 2024. Omówił projekt uchwały dotyczącej udziału poszczególnych Izb adwokackich w pokrywaniu wydatków budżetowych NRA w 2024 roku w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny. Poinformował, że projekt zakłada, iż kwota składki nie zostanie podniesiona.

Po dyskusji, Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę dotyczącą udziału poszczególnych Izb adwokackich w pokrywaniu wydatków budżetowych NRA w 2024 roku w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny.

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, omówił sprawę postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 7 kwietnia 2020 r. o przekazaniu do Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku danych adwokatów oraz prawników zagranicznych znajdujących się w prowadzonym  systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 58a ustawy z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.

Prezes NRA uzupełnił informacje o analizę prawną, dającą podstawę do odmowy przekazania tych danych.

Prezes NRA omówił projekt uchylenia uchwał Naczelnej Rady Adwokackiej nr 16/2014 z 14 czerwca 2014 r. i uchwały nr 2/XI/92 z 8 lutego 1992 roku. Obie uchwały określały sposób dystrybucji czasopisma adwokatury „Palestra” w wersji papierowej oraz sposób pobierania przez Izby opłat od adwokatów, a także zapewniania przez Izby egzemplarzy pisma aplikantom. Z uwagi na to, że obecnie "Palestra" jest dystrybuowana w wersji elektronicznej, uchwały te – jak podkreślił Prezes NRA - powinny utracić moc, także z tego powodu, że regulacje w nich zawarte nie odpowiadają aktualnemu systemowi dystrybucji "Palestry". W głosowaniu NRA uchyliła obie uchwały.

Wieczorem w NOSPR odbyła się Gala Jubileuszowa 100-lecia Izby Adwokackiej w Katowicach. Podczas gali prof. Maciej Szpunar został uhonorowany przez Izbę katowicką statuetką świętego Iwo, patrona prawników. Statuetkę wręczył adw. Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

Drugi dzień obrad 21 października

Gośćmi drugiego dnia posiedzenia plenarnego byli delegaci Adwokatur Ukrainy i Serbii.

W imieniu ukraińskiej adwokatury głos zabrała adw. Iryna Huk, która podziękowała polskim adwokatom za okazywaną Ukraińcom pomoc od czasu agresji zbrojnej Rosji 24 lutego 2022 r.

Z kolei adw. Miodrag Aleksić z Adwokatury serbskiej podziękował za zaproszenie na uroczystości 100-lecia katowickiej Izby Adwokackiej oraz wyraził swoje uznanie dla polskiej Adwokatury.

Prezes NRA omówił  dwa projekty rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości:

- projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (nr wykazu z RCL B765).

- projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie (B767)

Projekty zostały przesłane do zaopiniowania do Naczelnej Rady Adwokackiej 18 października.

Prezes NRA podziękował adw. Dorocie Kulińskiej, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA oraz adw. Magdalenie Grabarczyk, wicedyrektor Instytutu, za wsparcie udzielone Prezesowi NRA nad projektem opinii do tych rozporządzeń.

Następnie Prezes NRA zreferował projekt opinii odnoszącej się do obu rozporządzeń, a współautorki projektu – adw. Kulińska i adw. Grabarczyk - odpowiadały na pytania członków NRA.

Po dyskusji Prezes NRA przedstawił projekt uchwały zawierający opinię do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu oraz opinię do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie.

Po dyskusji, Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której opiniuje:

1.    Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (B765):

- pozytywnie w zakresie, w jakim projekt ten przewiduje odstąpienie od ustalania kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu w wysokości niższej niż opłaty za czynności adwokackie przewidziane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie,

- negatywnie w zakresie, w jakim projekt ten określa wysokość kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu na dotychczasowym poziomie wysokości opłat za czynności adwokacie, bez uwzględnienia konieczności urealnienia wysokości tych wynagrodzeń do aktualnych warunków ekonomicznych i aktualnej wartości siły nabywczej pieniądza, a nadto niezbędnych kosztów świadczenia pomocy prawnej.

2.    Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie
w sprawie opłat za czynności adwokackie (B767):

- pozytywnie w zakresie, w jakim projekt ten wprowadza nowe regulacje dotyczące wynagradzania adwokatów w sprawach dotyczących zażaleń rozpoznawanych przez inny skład tego samego sądu,

- negatywnie w zakresie, w jakim projekt ten określa wysokość kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu na poziomie wysokości opłat za czynności adwokackie, bez uwzględnienia konieczności urealnienia wysokości tych wynagrodzeń do aktualnych warunków ekonomicznych i aktualnej wartości siły nabywczej pieniądza, a nadto niezbędnych kosztów świadczenia pomocy prawnej.

(czytaj uchwałę z uzasadnieniem)

Adw. Dorota Kulińska, dyrektor ILiPP, omówiła stan prac nad projektem „Adwokackiej umowy o współpracy”. Poinformowała, że staraniem Prezesa NRA, udało się nawiązać kontakt z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudą Uścińską, która zadeklarowała chęć wsparcia adwokatury przy opracowaniu uregulowania ubezpieczeń społecznych adwokatów w ramach „Adwokackiej umowy o współpracy”.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował projekt uchwały w sprawie przyznania diet samorządowych osobom pełniącym funkcje w organach Adwokatury oraz osobom wykonującym czynności zlecone przez organy samorządu.

Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę w sprawie przyznania diet samorządowych osobom pełniącym funkcje w organach Adwokatury oraz osobom wykonującym czynności zlecone przez organy samorządu.

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, zreferowała projekt uchwały w przedmiocie zmiany uchwały nr 50/2018 Naczelnej Rady Adwokackiej z 24 listopada 2018 r. Regulamin działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.

Po dyskusji Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę nr 50/2018 Naczelnej Rady Adwokackiej z 24 listopada 2018 r. Regulamin działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.

Prezes NRA krótko omówił projekt zmiany ustawy Prawo o adwokaturze, przedstawiając stan prac nad dokumentem. Sprawa będzie omawiana na kolejnych posiedzeniach plenarnych NRA.

Adw. dr Michał Bieniak przedstawił projekt Adwokackiej Spółki Kapitałowej. Naczelna Rada Adwokacka przedyskutowała założenia dokumentu. Debata będzie kontynuowana na kolejnych posiedzeniach plenarnych NRA.

Prezes NRA zreferował szczegółowo przygotowany projekt Regulaminu wykonywania zawodu adwokata, przedstawił też plan dalszych prac nad projektem regulaminu. Plan obejmuje m.in. wewnętrzne konsultacje środowiskowe (z dwutygodniowym terminem). Po zakończeniu konsultacji środowiskowych, projekt będzie omawiany na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej 25 listopada br.

Naczelna Rada Adwokacka drobiazgowo przedyskutowała projekt. Po dyskusji, NRA postanowiła przyjąć projekt Regulaminu wykonywania zawodu adwokata i skierować go do konsultacji wewnętrznych, z dwutygodniowym terminem. Po konsultacjach projekt będzie omawiany na kolejnym posiedzeniu plenarnym NRA.  

Prezes NRA omówił projekt Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę Regulamin organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich.

Prezes NRA omówił projekt uchwały w sprawie wyboru podmiotu, który przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego Naczelnej Rady Adwokackiej. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła tę uchwałę.

Prezes NRA poinformował NRA o wynikach przeprowadzonego na zlecenie Prezydium NRA audytu elektronicznego systemu obsługi Adwokatury (eSOA) oraz o wstępnych rozmowach z podmiotami, które byłyby gotowe podjąć się rozwijania tego systemu.

Adw. dr Michał Bieniak, redaktor naczelny „Palestry”, przedstawił sprawy bieżące redakcji. Przypomniał o podwyższeniu punktacji za publikacje na łamach „Palestry”, poinformował o poprawie sytuacji z recenzowaniem tekstów. Redakcja zdobyła fundusze unijne na dalszą informatyzację „Palestry”. Trwają prace nad rozszerzeniem oferty tematycznej, wprowadzane są numery tematyczne (poświęcone procedurze cywilnej, prawu nieruchomości, prawu karnemu gospodarczemu). Redakcja zdobywa też fundusze zewnętrzne dzięki współpracy z partnerami. Trwają prace nad umieszczeniem „Palestry” w Lexie i w Legalisie. „Palestra” będzie też sprzedawana w sklepie internetowym, co pomoże w dotarciu z pismem do szerszego grona odbiorców – poza środowisko adwokackie. Tworzone jest także środowisko naukowe wokół redakcji.  Adw. dr Bieniak dodał, że zostanie również znowelizowana strona palestra.pl.
 
Prezes NRA poinformował, że od ostatniego posiedzenia plenarnego NRA nie wpłynęły propozycje zmian w obowiązujących regulaminach i uchwałach. Prezydium zajmuje się pracą nad zmianami porządkującymi przepisy zawarte w Regulaminie Krajowego Zjazdu Adwokatury i Zgromadzeń Izb Adwokackich. Prezes NRA zapowiedział zmiany w Statucie Centrum Mediacji i Regulaminie postępowania mediacyjnego informując, że trwają prace nad tymi projektami pod kierunkiem adw. Justyny Mazur, sekretarz NRA.
 
Prezes NRA przedstawił dziekanom argumenty za organizacją egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką przy każdej Izbie adwokackiej.

Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, omówił sprawy dotyczące kształcenia aplikantów adwokackich. Poinformował, że w listopadzie odbędzie się Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów oraz Forum Aplikantów Adwokackich w Gdańsku.

Wiceprezes Tiutiunik omówił wyniki egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, w tym roku zdało go 1447, w tym 614 w Warszawie. Zdawalność tego egzaminu w skali roku była o 20 proc. lepsza niż w roku ubiegłym (60 do 40). Adw. Bartosz Tiutiunik omówił też sprawy związane z finansowaniem aplikacji adwokackiej oraz termin egzaminu próbnego w grudniu 2023 r. Zwrócił uwagę, że egzamin próbny można przeprowadzić w formule online.
NRA przedyskutowało sprawy dotyczące aplikacji adwokackiej.
 
Adw. Stanisław Estreich, członek Prezydium NRA, oraz adw. Stanisław Kłys, członek NRA, zaprosili na XII Dni Kultury Adwokatury w Krakowie 9-12 listopada.

Prezes NRA poinformował, że z końcem października NRA rusza z kampanią informacyjną o e-doręczeniach w wykorzystaniem materiałów operatora – czyli Poczty Polskiej – i materiałów od wydawnictwa Wolters Kluwer. Kampania nawiązuje do obowiązku posiadania skrzynki do doręczeń elektronicznych, jaki będzie ciążył na adwokatach od 10 grudnia br. Prezes NRA omówił także zakres i zasady stosowania doręczeń elektronicznych.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski