- Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 25 listopada w Kielcach.
- Z uwagi na wagę tematów, szczegółową analizę oraz szeroką dyskusję nad projektami regulaminów organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich oraz wykonywania zawodu adwokata, NRA postanowiła o przerwie w obradach. Posiedzenie plenarne będzie kontynuowane 1 grudnia w formie zdalnej.
- Podczas posiedzenia 25 listopada Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo przedyskutowała projekt Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich, pisemne uwagi do niego będą przyjmowane do 8 grudnia, a następnie prace nad dokumentem będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu plenarnym NRA w styczniu 2024 r.
- Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo omówiła uwagi zebrane w ramach zakończonych konsultacji projektu Regulaminu wykonywania zawodu adwokata. Odbyła się i zakończyła dyskusja nad wszystkimi zapisami omawianego projektu.
- W toku posiedzenia omówiono także sprawy związane z kolejnymi etapami cyfryzacji Adwokatury, rozwojem elektronicznego systemu obsługi Adwokatury (eSOA) oraz użytkowaniem i promowaniem aplikacji do zarządzania kancelarią adwokacką Cyfrowa Kancelaria.
Prezes NRA zreferował sprawy bieżące.
Prezes NRA pogratulował adwokatom, którzy zostali wybrani w skład Trybunału Stanu, szczególnie adw. Markowi Mikołajczykowie, członkowi NRA. W skład Trybunału Stanu wybrani zostali: adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, adwokat Marek Mikołajczyk, członek NRA oraz adwokaci: Łukasz Juliusz Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jacek Dubois, Kamila Ferenc, Marek Małecki, Maciej Miłosz (niewykonujący zawodu), Marcin Radwan-Röhrenschef, Piotr Sak (niewykonujący zawodu), Marcin Wawrzyniak (niewykonujący zawodu), Maciej Gustaw Zaborowski, Piotr Zientarski (niewykonujący zawodu).
Prezes NRA poinformował o tym, że Pani Mecenas Monika Horna-Cieślak jest kandydatką na funkcję Rzecznika Praw Dziecka, z poparciem większości sejmowej. Prezydium NRA rekomendowało i popiera kandydaturę adw. Horny-Cieślak w uchwale przyjętej przez aklamację 16 listopada br. Głosowanie sejmowe zaplanowane jest na 28 listopada.
Prezes NRA przekazał informacje o zwycięzcach w Konkursie Rising Stars Prawnicy Liderzy Jutra 2023. Laureatem został adw. Filip Rak. Drugie miejsce w Konkursie zajął adwokat Artur Fal, zaś trzecie radca prawny Jacek Czaja.
Prezes NRA poinformował o tym, że Urząd Patentowy RP udzielił Naczelnej Radzie Adwokackiej prawa ochronne na słowne znaki towarowe ADWOKATURA oraz ADWOKATURA POLSKA. Ochronę praw do znaków zainicjował i przeprowadził Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Uzyskanie ochrony słownych znaków towarowych ADWOKATURA i ADWOKATURA POLSKA to efekt działań, które zleciło Prezydium NRA na samym początku bieżącej kadencji. Sprawą z ramienia NRA bezpośrednio zajmował się adw. Przemysław Rosati, prezes NRA. W postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP Naczelna Rada Adwokacka była dodatkowo reprezentowana przez adw. Karola Gajka. Jest to kolejna grupa znaków towarowych, które zostały objęte ochroną prawną na rzecz Naczelnej Rady Adwokackiej.
Prezes NRA przekazał też aktualne informacje w zakresie e-Doręczeń. Minister Cyfryzacji, uwzględniając uwagi m.in. Naczelnej Rady Adwokackiej do wdrożenia e-Doręczeń, przesunął termin wprowadzenia obowiązku stosowania e-Doręczeń przez zawody zaufania publicznego z 10 grudnia na koniec grudnia 2023 r. Prezes NRA spotkał się w tej sprawie z Ministrem Cyfryzacji 22 listopada br.
Prezes NRA przekazał informacje, jakie materiały instruktażowe, pomocne przy zakładaniu i użytkowaniu skrzynki do e-Doręczeń, udostępniła adwokatom NRA. Materiały w formie nagrań szkoleń, zaproszeń na szkolenia Wolters Kluwer, instrukcji Ministerstwa Cyfryzacji znajdują się w dedykowanej zakładce e-Doręczenia na stronie adwokatura.pl. Dodatkowo ebook pt. „e-Doręczenia. Poradnik dla adwokatów”, przygotowany merytorycznie przez ekspertów z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy Sp.J. i opracowany przez Wolters Kluwer, został rozesłany mailingiem do adwokatów i aplikantów adwokackich. Naczelna Rada Adwokacka objęła patronat nad projektem. Ebook jest też dostępny na Panelu Adwokata w zakładce Komunikaty.
Prezes NRA zachęcił do zapoznania się z raportem Wolters Kluwer Future Ready Lawyer. Piąta już edycja raportu pokazuje, jakie znaczenie dla rynku prawniczego ma stosowanie nowych technologii. Raport wskazuje także na widoczne w branży prawniczej trendy.
Prezes NRA poinformował o sukcesie konferencji naukowej „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”, która odbyła się 27 października. Organizatorami była Naczelna Rada Adwokacka, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Izba Komornicza w Warszawie. Na żywo konferencję w internecie śledziło ok. 1,5 tys. osób, później nagranie obejrzało ponad. 4 tys. osób.
Prezes NRA zaprosił też do udziału w trzeciej edycji konferencji „Wymiar sprawiedliwości w Polsce – Perspektywa na najbliższą przyszłość”, zaplanowanej na 8 grudnia w Warszawie. Organizatorzy to Naczelna Rada Adwokacka, Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencja w formie stacjonarnej odbędzie się w Auli Starego BUW-u Kampus Uniwersytetu Warszawskiego, zaplanowano także transmisję na kanale YouTube.
Prezes NRA wstępnie podsumował akcję Naczelnej Rady Adwokackiej „Adwokaci rozjaśniają prawo”, zorganizowanej przez Komisję Edukacji Prawnej. Adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzili lekcje w szkołach na temat cyberstalkingu, mowy nienawiści i cyberbezpieczeństwa. W drugiej już edycji odwiedzone zostały 922 szkoły i 30 ośrodki wychowawcze, zostało przeszkolonych 34 259 uczniów szkół podstawowych i 21 636 przeszkolonych uczniów szkół ponadpodstawowych; W akcji wzięło udział 517 adwokatów i 83 aplikantów adwokackich.
Prezes NRA przypomniał, że w listopadzie odbyła się też druga edycja akcji Adwokat na Uczelni, wzięło w niej udział 30 ośrodków akademickich, większość spotkań adwokatów i aplikantów adwokackich ze studentami prawa miało miejsce 15 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta. Podczas spotkań adwokaci odpowiadają na pytania o aplikację adwokacką i zawód adwokata.
Prezes NRA poinformował, że 25 listopada rozpoczyna się akcja „Adwokatura przeciwko przemocy”. Będą to lekcje o przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej i dyskryminacji. W ten sposób Adwokatura włącza się w kampanię 16 dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć.
Prezes NRA omówił też wnioski płynące z trzech wydarzeń, jakie miały miejsce od 17 do 19 listopada w Gdańsku. Były to: konferencja kierowników szkolenia aplikantów adwokackich, konferencja kierowników doskonalenia zawodowego i ogólnopolskie forum aplikantów adwokackich. Dyskusja nad zgłoszonymi problemami będzie tematem posiedzenia Prezydium NRA, a następnie posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej.
Prezes NRA poinformował także, że Naczelna Rada Adwokacka podpisała porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie odbywania przez aplikantów adwokackich w roku 2024 szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury.
Prezes NRA zachęcił do przeglądania oferty Fundacji Adwokatury i zapoznawania się z działalnością Fundacji. Działania te koncentrują się na promowaniu akcji Bajeczni Adwokaci, opartej na książce dla dzieci „Leśne sprawy Misia Adwokata”, na edukacji prawnej, promowaniu zawodu adwokata i integracji środowiska.
Prezes NRA zachęcił także do zapoznania się z nowymi numerami „Palestry” i „Młodej Palestry”.
Prezes NRA zaprosił również do sprawdzania i udostępniania informacji o programach partnerskich zawieranych przez NRA oraz wynikających z tego rabatów dla adwokatów i aplikantów adwokackich. Informacje o nich znajdują się w Panelu Adwokata w zakładce Komunikaty.
Prezes NRA poinformował o swoim udziale w spotkaniu Liderów Adwokatur Europy Środkowej i Wschodniej (Bar Leaders Meeting of Central and Eastern Europe), które odbyło się 3 – 5 listopada w Dubrowniku. Liderzy rozmawiali m.in. o cyfryzacji. W ocenie Prezesa NRA Adwokatura Polska jest w tym zakresie wiodącym samorządem, dzięki takim inicjatywom jak aplikacja Cyfrowa Kancelaria, mLegitymacja, a także w zakresie prac nad zmianami w Kodeksie Etyki dot. informacji i reklamy oraz stosowania sztucznej inteligencji.
Prezes NRA poinformował o udziale Bartosza Grohmana, wiceprezesa NRA, w webinarze zorganizowanym przez Czeską Izbę Adwokacką (Česká advokátní komora) w ramach obchodów Europejskiego Dnia Prawnika. Wiceprezes Grohman wziął udział w panelu, który koncentrował się na praktycznych problemach i wysiłkach regulacyjnych izb adwokackich, mających na celu ochronę obowiązku zachowania poufności przez adwokata. Wiceprezes Grohman obecnie bierze udział w sesji plenarnej Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w Atenach.
Prezes NRA podziękował także adw. Sławomirowi Ciemnemu, przewodniczącemu Wyższej Komisji Rewizyjnej, za reprezentowanie NRA podczas 67. Kongresu UIA (Union Internationale des Avocats), który odbył się 25-29 października w Rzymie. Mec. Ciemny zreferował przebieg kongresu, pisemna relacja jest opublikowana na stronie adwokatura.pl.
Prezes NRA poinformował także o bieżących pracach Prezydium NRA. Szczególną uwagę w ostatnich tygodniach Prezydium poświęca cyfryzacji Adwokatury i usprawnieniu pracy Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Prezydium pracuje także nad nowymi zasadami kolportażu i prenumeraty Pisma Palestra.
Prezydium NRA przystąpiło do podjęcia działań dotyczących zaniechania naruszania prawa w postaci prawa ochronnego na znak towarowy ADWOKATURA POLSKA – PRAWO OJCZYZNA HONOR (Z.367071), prawa ochronnego na znak towarowy ADWOKATURA POLSKA (Z.544945) oraz prawa ochronnego na znak towarowy ADWOKATURA POLSKA (Z.544947), do których uprawniona jest Naczelna Rada Adwokacka.
Prezes poinformował też, że Prezydium NRA rozpoczęło pracę nad petycjami Naczelnej Rady Adwokackiej, które planuje złożyć powtórnie do organów uprawnionych do inicjatywy ustawodawczej. Petycje dotyczą m.in.: uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce, zapewnienia osobie tymczasowo aresztowanej pełnej realizacji prawa do obrony, zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, przeszukania kancelarii, zmiany zasad zawieszania adwokatów w wykonywaniu zawodu, prawa pocztowego w zakresie doręczeń przesyłek rejestrowanych adresowanych do adwokatów w związku z działalnością zawodową, czy zapewnienia dzieciom do 18. roku życia – pokrzywdzonym przestępstwem, przesłuchania w przyjaznym trybie. Petycje te Prezydium będzie omawiało podczas kolejnego posiedzenia, 30 listopada.
Prezes NRA podziękował adw. Marianowi Jagielskiemu, dziekanowi ORA w Opolu, za organizację szkolenia zawodowego, w którym wziął udział.
Prezes NRA pogratulował i podziękował za organizację XII Dni Kultury Adwokatury w Krakowie adw. Stanisławowi Estreichowi, przewodniczącemu Komisji Sportu, Integracji i Turystyki przy NRA oraz adw. Stanisławowi Kłysowi. Do podziękowań dołączyła adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, w imieniu uczestników.
Adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA, zreferował swój udział w dwóch wydarzeniach: w czwartej edycji międzynarodowego wydarzenia Legal Innovation Day, organizowanego przez Wolters Kluwer Rumunia w Bukareszcie oraz w 21. Berlińskiej Konferencji Prawników Europejskich, organizowanej przez Berlińskie Stowarzyszenie Adwokatów - BAV. Adw. Zwara podkreślił, że Polska jest liderem w Europie wśród adwokatur, jeśli chodzi o zaawansowanie w proces cyfryzacji, zwłaszcza kancelarii małych i średnich.
Adw. Andrzej Zwara poinformował także o inicjatywie stworzenia wspólnej platformy adwokatury niemieckiej i polskiej, pozwalającej na wyszukanie prawników, którzy mogą świadczyć pomoc prawną Polakom mieszkającym w Niemczech.
Adw. Andrzej Zwara poinformował o planach rozwoju Biblioteki Palestry, której jest prezesem, zaprosił dziekanów do włączenia się w zbieranie materiałów filmowych dotyczących historii Adwokatury, które złożą się na Filmotekę Biblioteki Palestry.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, przedstawił informacje z działań tej komisji. Poinformował o udziale przedstawicieli WKR na ostatnim posiedzeniu Prezydium NRA. Omawiane było stanowisko i rekomendacje WKR dotyczące cyfryzacji Adwokatury i planów rozwoju elektronicznego systemu obsługi Adwokatury. Adw. Ciemny omówił także kwestie budżetowe NRA, z uznaniem informując, że odbywają się regularne spotkania Prezesa NRA i Skarbnika NRA – adw. Henryka Stabli, w celu analizowania i korygowania budżetu. Przewodniczący WKR jest informowany o ustaleniach tych spotkań.
W dyskusji adw. Przemysław Rosati, prezes NRA oraz adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, omówili szczegółowo problemy, potencjał i wyzwania związane z rozwojem eSOA.
Prezes NRA omówił projekt uchwały Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich. Projekt reguluje m.in. rozpatrywanie skarg przez referaty skarg i wniosków okręgowych rad adwokackich określając minimalnie ramy tego postępowania.
Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo przedyskutowała zapisy projektu. Dokument zostanie przesłany do dziekanów i członków NRA, do 8 grudnia przyjmowane będą pisemne uwagi do projektu, a następnie prace nad regulaminem będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu plenarnym NRA.
Prezes NRA omówił projekt uchwały Regulaminu wykonywania zawodu adwokata. Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo przeanalizowała zapisy projektu oraz uwagi zgłoszone w trakcie zakończonych konsultacji środowiskowych. Naczelna Rada Adwokacka zakończyła dyskusję nad zmianami i pracę nad całym projektem.
Naczelna Rada Adwokacka postanowiła zarządzić przerwę w obradach do 1 grudnia do godz. 17.00. Druga część obrad zostanie przeprowadzona w formie zdalnej.
Posiedzenie plenarne NRA w Kielcach poprzedził wieczór wspomnień o adw. Jerzym Ziębie, dziekanie ORA w Kielcach, który zmarł w lipcu br. Spotkanie odbyło się 24 listopada wieczore.