Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej 26-28 maja 2023

  • NRA przyjęła zmiany w Kodeksie Etyki, które znoszą wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów, przy czym wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące treści zamieszczanych w przekazywanych informacjach.
  • Naczelna Rada Adwokacka przyjęła zmiany w Regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach.
  • Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.
  • NRA przyjęła uchwałę zwołując nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury na 16 czerwca br. w formie zdalnej.
  • NRA przez aklamację przyjęła uchwałę, w której zwraca się do Prezydenta RP o zawetowanie  ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022.
  • NRA przyjęła sprawozdanie z działalności Adwokatury wraz z informacjami problemowymi i zdecydowała o jego złożeniu Prezydentowi RP za rok 2022.
  • Naczelna Rada Adwokacka przez aklamację przyjęła uchwałę, w której wyraża podziękowanie i szacunek Panu SSN dr. Michałowi Laskowskiemu, w związku z zakończeniem kadencji Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Karnej.
  • NRA przyjęła także uchwały:

        - w sprawie zmiany uchwały NRA o ustanowieniu odznaki adwokackiej
        - zatwierdzające wykonanie budżetu za rok 2022.
        -zmieniającą uchwałę nr 89/2023 dot. przyznania diet samorządowych
         -zmieniającą zasady udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką
        -wybierając nowego zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury

  • To efekt obrad posiedzenia plenarnego NRA, które odbyło się w dniach 26-28 maja 2023 r.

W trakcie trwania posiedzenia, odbyły się także uroczystości jubileuszu 70-lecia Izby Adwokackiej w Opolu. Prezes NRA adw. Przemysław Rosati wręczył odznaki Adwokatura Zasłużonym. Odznakę przyjęła dr Hanna Machińska. Prezydium NRA, przyznając uchwałą odznaczenie byłe zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich,  wyraziło wdzięczność za:
-działalność publiczną w obszarze praw i wolności obywatelskich Pani Doktor Hanny Machińskiej oraz
-za działania na rzecz realizacji celów Adwokatury określonych w jej dewizie „Wierność Polsce, obrona praw i wolności obywatelskich, pomoc potrzebującym”

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wręczył także odznaczenia Adwokatura Zasłużonym adwokatom Izby Opolskiej. Odebrali je: adw. Magdalena Koczur-Miedziejko, adw. Waldemar Miedziejko i adw. Mirosław Semeniuk.

Z kolei Nagrody im. adw. Agackiej-Indeckiej i adw. Marii Budzanowskiej otrzymały:
adw. Maria Fułat-Karbowska, dziekan ORA Opole w latach 1998-2004, organizatorka życia samorządowego
adw. Magdalena Koczur-Miedziejko, wicedziekan ORA w Opolu w latach 2020-2024, przewodnicząca Komisji ds. Zawodów Zaufania publicznego przy ORA Opole 2016-2024, przewodnicząca Komisji Współpracy Zawodów Zaufania Publicznego przy NRA.                              
Wśród uhonorowanych izbowymi wyróżnieniami znaleźli się m.in.: adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA.

Pierwszy dzień posiedzenia plenarnego, 26 maja.

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zreferował harmonogram prac nad zmianami w Kodeksie Etyki Adwokackiej oraz działania, jakie podjęto w toku tych prac.

O pracach nad projektem zmian w KEA w zakresie korzystania przez adwokatów z informacji handlowej i reklamy mówił także gość posiedzenia adw. Przemysław Stęchły, przewodniczący Zespołu opracowujący projekt.

Następnie Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę zmieniającą Kodeks Etyki Adwokackiej w zakresie informacji handlowej i reklamy.

(czytaj uchwałę)

Uchwała znosi wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów. Co wymaga podkreślenia, wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące treści zamieszczanych w przekazywanych informacjach. Uchwalone 26 maja przepisy Kodeksu Etyki Adwokackiej dotyczące informacji handlowej i reklamy są zgodne z wymogami art. 24 dyrektywy usługowej.

Prezes NRA podziękował gościom posiedzenia: adw. Tomaszowi Krawczykowi, adw. Przemysławowi Stęchłemu, adw. prof. Piotrowi Piesiewiczowi, adw. Agacie Koschel-Sturzbacher oraz dr Markowi Gnusowskiemu za wielomiesięczną i intensywną pracę nad opracowaniem projektu.

Przypominamy przebieg przeprowadzonych prac:
1. Naczelna Rada Adwokacka zleciła wykonanie badań jakościowych i ilościowych wśród adwokatów oraz konsumentów. Badania te przeprowadzono w okresie od kwietnia do października 2022 r. Badania adwokatów wykonał zespół pracujący pod kierunkiem prof. Ryszarda Sowińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, zaś badania konsumentów wykonał dr Marek Gnusowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na podstawie badań sporządzono raporty, z których wynika, że zarówno konsumenci, jak i adwokaci widzą konieczność wprowadzenia ograniczeń w posługiwaniu się przez adwokatów informacją handlową.
2. Podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej w listopadzie 2022 r. zostały przedstawione wyniki powyższych badań i na ich podstawie określono kierunek zmian. Szczegółowo omówiono procedurę wynikająca z u.z.u.k.z.p.c.U.E. i przyjęto harmonogram dalszych prac.
3. Kolejnym etapem było przygotowanie wstępnego projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 24 dyrektywy usługowej przy uwzględnieniu wspomnianych badań. W dniu 13 stycznia 2023 r projekt ten został przedstawiony i omówiony na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej. Na tym posiedzeniu Prezydium NRA zakreśliło członkom Naczelnej Rady Adwokackiej termin do dnia 25 stycznia 2023 r. na zgłaszanie wstępnych uwag do ww. projektu. Na bazie wewnętrznej dyskusji projekt został przyjęty przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 9 lutego 2023 r.
4. Przygotowane zostało uzasadnienie projektu, obejmujące m.in. ocenę zgodności przepisów regulacyjnych dotyczących informacji handlowych z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru.
5. Od 28 marca do 27 kwietnia trwały konsultacje wewnętrzne i zewnętrzne projektu wraz z uzasadnieniem. Wyniki tych konsultacji posłużyły do ostatecznego ukształtowania projektu.
6. 12 maja br. Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.
7. Na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej 26 maja 2023 r. przyjęto uchwałę zmieniającą Kodeks Etyki Adwokackiej.

Następnie adw. Przemysław Rosati zreferował projekt zmian w Regulaminie w Regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach. NRA przyjęła uchwałę.

(czytaj uchwałę)

Kolejną uchwałą NRA wprowadziła zmiany w uchwale NRA z 15 października 1972 roku o ustanowieniu odznaki adwokackiej.

(czytaj uchwałę)


Ostatnim punktem tego dnia było przyjęcie uchwały, w której Naczelna Rada Adwokacka wyraża sprzeciw i negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, która zmienia również ustawę o pracownikach urzędów państwowych.
Naczelna Rada Adwokacka apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu ustawy, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.

(czytaj uchwałę)


Uchwała została przesłana do Sejmu.

Drugi dzień posiedzenia plenarnego 27 maja


Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, przekazał informacje o działaniach Prezesa NRA i Prezydium NRA od ostatniego posiedzenia plenarnego NRA.

Ważnym wydarzeniem było udostępnienie w ostatnim czasie aplikacji do zarządzania kancelarią adwokacką „Cyfrowa kancelaria”.  Aplikacja jest odpłatna – za symboliczną kwotę 15 zł netto miesięcznie można ją zamówić za pośrednictwem strony www.ck.adwokatura.pl.

To istotny element w procesie cyfryzacji Adwokatury.

Prezes NRA podsumował także akcję „Bajeczni Adwokaci”, dzięki której 1600 adwokatów i aplikantów adwokackich przeczytało książkę o Misiu Adwokacie 120 tysiącom dzieci w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych. Akcja była sukcesem pod względem integrowania i angażowania  środowiska adwokackiego oraz pod względem medialnym.

Prezes NRA podziękował koordynatorom Komisji Wizerunkowej, a także adwokatom i aplikantom, którzy wzięli udział w akcji.
Książeczkę „Leśne sprawy Misia Adwokata” oraz gadżety z nią związane można zamówić na stronie internetowego sklepu Fundacji Adwokatury www.sklep.adwokatura.pl

Prezes NRA przypomniał, że 4 czerwca rozpoczyna się projekt Tour de Konstytucja, zachęcał do aktywnego udziału w Przystankach.

Prezes NRA zachęcił także do akcji rozpoczynającej się 29 maja – Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanej przez Stowarzyszenie im. Prof. Hołdy, podczas którego prawnicy prowadzą lekcje w szkołach na temat Konstytucji i praw człowieka.

Omówił prace legislacyjne Adwokatury, które koordynuje Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych. Opinie, stanowiska i petycje publikowane są na stronie adwokatura.pl. Od początku roku opracowanych zostało 14 opinii legislacyjnych NRA.

Ważnym projektem legislacyjnym był raport przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów i aplikantów adwokackich o przepisach i standardach stosowania tymczasowego aresztowania w Polsce. Przepisy dotyczące tymczasowego aresztowania (TA) w Polsce są nieprawidłowo sformułowane,  a standardy stosowania TA – niezadowalające. Raport jest opublikowany na stronie adwokatura.pl, był też relacjonowany przez media.

W okresie sprawozdawczym tematem prac Prezesa NRA i NRA były: ustawa o sądach pokoju, wysokość stawek adwokackich, czy prawo osadzonych do kontaktu telefonicznego z pełnomocnikami.

Adw. Przemysław Rosati podziękował dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych adw. Dorocie Kulińskiej za reprezentację Adwokatury – przez nią samą i przez członków Instytutu - w pracach senackich i sejmowych.

Podziękował także wszystkim, którzy włączyli się w aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezes NRA przypomniał, że NRA jest partnerem projektu „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, który prowadzi Fundacja UNAWEZA oraz o nawiązaniu współpracy z Urzędem Patentowym i ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii.

W marcu adw. dr Anna Wilińska-Zelek została Adwokatką Roku 2022, zaś adw. dr hab. Andrzej Olaś został laureatem konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2021 roku. Z kolei aplikantka adwokacka Jessica Dudzik (Izba Adwokacka w Łodzi) została zwyciężczynią Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

Prezes NRA zapowiedział też nowy projekt akcji antyprzemocowej, która jest zaplanowana na jesień br., co jest ważne zwłaszcza w kontekście trwającej dyskusji o ochronie dzieci i ich praw.

Poinformował także członków NRA o konieczności zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury.

Pogratulował Komisji ds. Zagranicznych przy NRA, dzięki staraniom której adwokaci z Polski zostali wyłączeni z obowiązku zdawania części praktycznej egzaminu SQE2 w Anglii i Walii.

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, zreferował przebieg współpracy zagranicznej Adwokatury.

Zaznaczył, że trwają intensywne prace przy organizacji posiedzenia Standing Committee CCBE, zaplanowanego na wrzesień w Warszawie. Organizacja tego wydarzenia w Polsce to duży sukces, ale także wyzwanie organizacyjne. Naczelna Rada Adwokacka współpracuje w tej kwestii z Krajową Radą Radców Prawnych.

Adw. Grohman zreferował przebieg posiedzenia CCBE – Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy – podczas którego zawieszono rosyjski samorząd adwokacki w funkcji obserwatora CCBE. Polska delegacja wnioskowała o pozbawienie rosyjskiego samorządu statusu obserwatora.

Naczelna Rada Adwokacka – jak zaznaczył adw. Grohman - prowadzi dobrą współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa  ELSA Poland.

Wiceprezes NRA poinformował o trwających akcjach pomocy ukraińskim prawnikom, ale także ludności cywilnej, poszkodowanej przez działania wojenne. Nadal trwa zbiórka na odbudowę szpitala w ukraińskim Izium za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Zreferował także udział Adwokatury w procesie zbierania informacji przez Komisję Europejską, która opracowuje swój cykliczny raport o stanie praworządności.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, apelowała o wspieranie izbowych koordynatorów w projekcie Tour de Konstytucja oraz o udział dziekanów w Przystankach projektu. Podczas przystanków prawnicy mają okazję spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o Konstytucji i prawach obywatelskich. W trzeciej już edycji TdeK tematem wiodącym będą prawa wyborcze.

Adw. Andrzej Tomaszek zreferował proces porządkowania archiwaliów Adwokatury. Poprosił dziekanów o pomoc w zbieraniu archiwalnych dokumentów, szczególnie dotyczących pierwszego Krajowego Zjazdu Adwokatury.

Adw. Ewa Krasowska przedstawiła sprawozdanie Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, a adw. Jacek Ziobrowski sprawozdanie Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawił wyniki badania rocznego sprawozdania finansowego NRA za rok 2022.

Adw. Bartosz Łuć, zastępca przewodniczącego Wyższej Komisji Rewizyjnej, zreferował sprawozdanie WKR odnośnie do wykonania budżetu za rok 2022. Komisja zaleca zatwierdzenie sprawozdania z wykonania tego budżetu.

Następnie Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwały zatwierdzające wykonanie budżetu za rok 2022.

Adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, zreferował prace dotyczące cyfryzacji Adwokatury. Przedstawił zalety aplikacji do zarządzania kancelarią adwokacką Cyfrowa kancelaria, a także kolejne etapy rozwoju elektronicznego systemu obsługi Adwokatury (eSOA). Trwają także prace nad cyfryzacją pionu dyscyplinarnego.
Poinformował o przygotowywanych szkoleniach z obsługi Cyfrowej kancelarii.

Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, zreferował sprawę kosztów kształcenia aplikantów adwokackich w zakresie opłaty za szkolenie, która pozostaje bez zmian mimo inflacji. Zwrócił się do dziekanów z pytaniem, czy w ostatnich latach izby nie odnotowują w związku z tym deficytu. W dyskusji dziekani zwracali uwagę, że koszty szkolenia aplikacji zależą od liczebności izby adwokackiej – z finansowaniem aplikacji najbardziej borykają się małe izby, które mają mniej aplikantów.

NRA przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę nr 89/2023 dot. przyznania diet samorządowych.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował projekt uchwały zmieniającej zasady udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką.

NRA podjęła uchwałę.

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, przedstawiła kandydata na zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, adwokata Piotra Sobieszczańskiego. W głosowaniu tajnym NRA wybrała adw. Piotra Sobieszczańskiego na zastępcę.

Adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych przedstawiła założenia projektu „adwokackiej umowy o współpracy”. Prace nad tym projektem są odpowiedzią na oczekiwanie części środowiska adwokackiego, by adwokaci mogli zawierać umowy o pracę. Jedną z propozycji wychodzących naprzeciw tym oczekiwaniom może być umowa, będąca modyfikacją umowy zlecenia. Adw. Kulińska przedstawiła założenia takiego rozwiązania.

Trzeci dzień 28 maja


Adw. dr Michał Bieniak, redaktor naczelny „Palestry”, omówił założenia projektu Adwokackiej Spółki Kapitałowej.

Po dyskusji, Naczelna rada Adwokacka podjęła kierunkową zgodę na kontynuowanie prac nad projektami Adwokackiej Spółki Kapitałowej i adwokackiej umowy współpracy.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, zreferował propozycję zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury (KZA). Powodem jest fakt, że zgodnie z zapowiedziami prawdopodobnie stan epidemiczny i zagrożenie epidemiczne przestaną obowiązywać 1 lipca 2023 r. Co powoduje, że regulamin KZA i zgromadzeń izb adwokackich, przyjęty na czas epidemii, a pozwalający na przeprowadzanie przede wszystkim zgromadzeń izb adwokackich w formie zdalnej, przestanie obowiązywać i jednocześnie przestanie być dopuszczalne przeprowadzanie zgromadzeń w tym trybie.

Po dyskusji, NRA przyjęła uchwałę zwołując nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury na 16 czerwca br. w formie zdalnej.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, omówiła projekt sprawozdania z działalności Adwokatury wraz z informacjami problemowymi składanego Prezydentowi RP za rok 2022. Wobec braku uwag do projektu, NRA podjęła uchwałę o przyjęciu i złożeniu tego sprawozdania Prezydentowi RP.

Adw. Przemysław Rosati i adw. Bartosz Tiutiunik zreferowali sprawę ewentualnego skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. NRA przeprowadziła szeroką dyskusję w tej sprawie.

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA i Łukasz Tkacz, dyrektor biura NRA, zreferowali stan poszukiwań nieruchomości na potrzeby nowej siedziby Naczelnej Rady Adwokackiej. NRA zapoznało się z propozycjami, decyzja zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Adw. Przemysław Rosati przedstawił NRA propozycję wystąpienia z petycją w sprawie możliwości zmiany w Regulaminie w sprawie wzoru pieczęci z 3 października 1982 r.

Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił informację dotyczącą przypadków zwalniania adwokatów z tajemnicy adwokackiej, omawiając najnowsze przykłady takich działań.

Naczelna Rada Adwokacka przez aklamację przyjęła uchwałę, w której w związku z zakończeniem kadencji Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Karnej, wyraża podziękowanie i szacunek Panu SSN dr. Michałowi Laskowskiemu za pracę i wkład w funkcjonowanie Sądu Najwyższego w trudnych dla wymiaru sprawiedliwości czasach. Postawa Pana Prezesa i sędziowska służba powinny być wzorem do naśladowania.

NRA przez aklamację przyjęła uchwałę, w której zwraca się do Prezydenta RP o zawetowanie  ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022.
Taka decyzja – według NRA - będzie dowodem na to, że Prezydent RP stoi na straży Konstytucji RP, w tym na straży praw i wolności obywatelskich oraz dba, przy wykorzystaniu dostępnych instrumentów prawnych, o właściwy poziom legislacji wymagany w demokratycznym państwie prawnym.

W ocenie NRA, uchwalona ustawa jest jaskrawym i oczywistym przykładem legislacyjnego bezprawia. Narusza konstytucyjne standardy i zasady stanowiące fundament ustrojowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz gwarancje praw i wolności obywatelskich. Nie powinna zaistnieć w demokratycznym państwie prawnym.

W ocenie NRA ustawa narusza:
•    prawo obywatela do rozpatrzenia jego sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd
•    art. 78 Konstytucji RP, który gwarantuje prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji.
•    gwarantowaną w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP zasadę nullum crimen sine lege, zgodnie z którą odpowiedzialności karnej może bowiem podlegać tylko ten obywatel, który dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
•    fundamentalne dla obywatela prawo do obrony, gwarantowane w art. 42 ust. 2 Konstytucji RP. Mimo rozstrzygania przez komisję o odpowiedzialności karnej i stosowania środków karnych, w ustawie nie przewidziano udziału obrońcy, czyli realizacji prawa do obrony.
•    fundamentalną dla realizacji prawa do obrony gwarancję w postaci tajemnicy obrończej
•    sposób, w jaki ustawa dopuszcza możliwość przesłuchania w charakterze świadka osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy adwokackiej, notarialnej, radcy prawnego, lekarskiej lub dziennikarskiej narusza prawo do obrony oraz zasadę proporcjonalności, pozwalając na ingerencję w sferę chronioną tymi tajemnicami o wiele szerzej, niż ma to miejsce w postępowaniu karnym

(czytaj uchwałę)

 

Prezes NRA zakończył obrady Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski