Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej 5-6 kwietnia w Lublinie

  • Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę zatwierdzając bilans oraz sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu NRA za 2023 rok. Rok zamknięto z nadwyżką, którą NRA przekazała na Fundusz podstawowy Adwokatury.
  • Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo omówiła założenia do projektu adwokackiej umowy o współpracy i ich wpływ na sposób wykonywania zawodu adwokata.
  • Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.
  • NRA omówiła stan prac nad rozwojem elektronicznego Systemu Obsługi Adwokatury i cyfryzacji samorządu adwokackiego.
  • NRA omówiła wyniki egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką z 2023 r.
  • Naczelna Rada Adwokacka przez aklamację przyjęła uchwałę, w której wnosi o przyznanie przez Krajowy Zjazd Adwokatury Wielkiej Odznaki Adwokatura Zasłużonym Panu Ferdynandowi Rymarzowi.
  • Wręczono także medale Bene Merentibus  oraz odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatkom i adwokatom Izby lubelskiej.
  • Posiedzenie plenarne NRA odbyło się w Lublinie, w dawnej siedzibie Trybunału Koronnego ze względu na jubileusz 105-lecia lubelskiej Izby adwokackiej.

 

Posiedzenie rozpoczęło się uczczeniem minutą ciszy pamięci zmarłych: adw. Marii Fułat-Karbowskiej – Dziekan ORA w Opolu w latach 1998-2004 oraz adw. dr. Piotra Blajera, wieloletniego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie.

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati,  zreferował działania swoje i Prezydium NRA od czasu ostatniego posiedzenia plenarnego w styczniu 2024 r.

Sprawozdanie objęło działania w zakresie kształtowania wymiaru sprawiedliwości, złożonych od stycznia petycji z propozycjami zmian legislacyjnych, działania podejmowane przez Prezesa NRA w sprawie urealnienia wysokości wynagrodzenia za świadczenie pomocy prawnej z urzędu, a także wydarzenia i inicjatywy samorządowe.

Prezes NRA poinformował, że Mistrzostwom Polski Adwokatury w narciarstwie nadano imię adwokata Jerzego Zięby. Decyzję podjęło Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w uchwale z 1 marca br.

Prezes NRA przekazał informację o tym, że Komisja Europejska 20 grudnia 2023 r. podjęła decyzję o zamknięciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski. Nastąpiło to po zmianach, jakie dokonała Naczelna Rada Adwokacka w Kodeksie Etyki Adwokackiej dot. możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowej.

Prezes poinformował, że Naczelna Rada Adwokacka nie wskazała przedstawiciela w Zespole do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego i nie wzięła udziału w tej procedurze. Przedstawił także w tym zakresie argumentację, która legła u podstaw tej decyzji.

Przypomniał o złożeniu opinii do projektu procedury wyłaniania kandydatów na sędziego ETPCz, i wspólnym stanowisku wystosowanym wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Przekazał, że po konsultacjach i zgłoszonych uwagach Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło procedurę wyłaniania kandydatów na sędziego ETPCz.

Prezes NRA poinformował o swoich interwencjach w sprawie dostępu do informacji czy podsłuchiwano adwokatów za pośrednictwem systemu Pegasus oraz w sprawie wyboru kandydatów na sędziów do KRS. Wskazał, że przyznanie wyłącznie sędziom prawa zgłoszenia sędziego–kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa jest niezrozumiałe, niczym nieuzasadnione i błędne.

Prezes zreferował także pokrótce złożone w ostatnich trzech miesiącach petycje: dotyczącą możliwości składania pism przez Portal Informacyjny sądów powszechnych, prawa zatrzymanego do pomocy prawnej z urzędu, w sprawie zakazu wykorzystywania dowodów pozyskiwanych przeciwko obywatelom w sposób nielegalny, eliminującą z procedury karnej sprzeciw prokuratora przy aresztach warunkowych i wydaniu listu żelaznego, czy w sprawie uchylenia obowiązku sporządzania uzasadnieniu wyroku na formularzu.

Prezes NRA poinformował o swoich działaniach na rzecz urealnienia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Streścił wysłane 3 kwietnia pismo do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z pytaniami, jakie działania podjął w związku z ponawianymi postulatami ze strony środowiska adwokackiego. Prezes NRA zapytał ministra Bodnara o to, czy i kiedy nastąpi urealnienie wysokości stawek za pomoc prawną udzielaną z urzędu? Jakie działania w związku z pracami nad budżetem państwa na rok 2024 zostały podjęte przez Ministra Sprawiedliwości w zakresie zapewnienia środków na urealnienie stawek za urzędówki? Jakie działania podjął Minister Sprawiedliwości, by adwokatki i adwokaci pełniący obowiązek tzw. dyżurów w postępowaniu przyśpieszonym nie świadczyli gotowości do pracy bez wynagrodzenia?

Prezes NRA przypomniał o konferencji na temat systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, która odbyła się 8 marca w Bielsku-Białej. W konferencji wzięli udział przedstawiciele powiatów, ministerstwa sprawiedliwości, przedstawicielka Prezydenta RP Zofia Romaszewska, a także przedstawiciele środowisk prawniczych. Organizatorami byli: NRA, Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, adwokacka Izba opolska i Izba bielska. Po konferencji wypracowano 12 postulatów zmian w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej w punktach prowadzonych przez powiaty.

(czytaj więcej)

Prezes NRA przypomniał, że 8 marca tytuł Adwokatki Roku 2023 otrzymała adw. Kamila Ferenc.

Prezes pogratulował też adwokatom, którzy zostali powołani przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w skład Państwowej Komisji Wyborcze. Są to: adw. Paweł Gieras, adw. Ryszard Kalisz, adw. Maciej Kliś i adw. Arkadiusz Pikulik.

Prezes NRA zaprosił dziekanów do wspierania akcji edukacyjnej „Bajeczni Adwokaci”, której II edycja rozpocznie się 1 czerwca. Zapisy ruszą 8 kwietnia. W drugiej edycji czytana będzie książka „Leśne sprawy Misi Adwokatki”. Prezes poinformował o wsparciu akcji ze strony Rzecznika Praw Dziecka. Pierwsza książka „Leśne sprawy Misia Adwokata” jest tłumaczona na język migowy. Do 17 kwietnia na stronie sklep.adwokatura.pl zamawiać można odzież z grafikami z obu książek.

Prezes przypomniał, że w tym roku pismo Palestra obchodzi 100-lecie istnienia. Od stycznia br. papierowe wydania Palestry można kupić za pośrednictwem sklepu Fundacji Adwokatury www.sklep.adwokatura.pl, pismo dostępne jest także za pośrednictwem platformy Legalis.
Prezes poinformował, że dzięki współpracy NRA, Fundacji Adwokatury oraz Wolters Kluwer, uruchomiona została promocja na dostęp do platformy Lex dla użytkowników Cyfrowej Kancelarii.

(czytaj więcej)


Prezes NRA poinformował także na czym koncentrowały się prace Prezydium w ostatnich miesiącach, wskazując w szczególności na przygotowywanie projekt zmian w ustawie Prawo o adwokaturze.

Wiceprezes NRA adw. Bartosz Grohman zreferował współpracę zagraniczną Adwokatury. Omówił przebieg posiedzeń Standing Committee CCBE w Wiedniu połączonego z 52 . Konferencją Prezesów Adwokatur Europejskich oraz posiedzenia Standing Committee CCBE w Brukseli – na tych spotkaniach reprezentował Adwokaturę.

Adw. Grohman zdał też relację ze swojego styczniowego udziału w Dniu Prawnika Fińskiego w Helsinkach oraz przebieg spotkania z delegacją Conseil National de Barreaux w dniu 18 marca. Z kolei 3 kwietnia razem z adw. Wojciechem Bagińskim odbył spotkanie z przedstawicielami Norweskiej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Sprawozdania z tych wydarzeń są opublikowane na bieżąco na stronie www.adwokatura.pl.

6 marca adw. Grohman wziął udział w dorocznych krajowych konsultacjach z Komisją Europejską dotyczących stanu praworządności w Polsce, poprzedzających przygotowanie sprawozdania Komisji Europejskiej na temat stanu praworządności w UE w roku 2024.

Adw. Bartosz Grohman przedstawił także treść wystąpienia Prezydium NRA do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie zmian w Kodeksie Pracy, szczególnie art. 188, który w ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej dyskryminuje w swoim brzmieniu dzieci z rodzin wielodzietnych.

Prezes NRA zreferował na jakim etapie jest sprawa nabycia nieruchomości na potrzeby siedziby biura NRA w Warszawie.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2023 oraz wyniki badania sprawozdania finansowego Naczelnej Rady Adwokackiej za rok 2023.

Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, poinformował, że Komisja przyjęła uchwałę zalecającą przyjęcie sprawozdania z wykonania przez NRA budżetu za rok 2023 r. Mec. Ciemny wyraził się z uznaniem na temat zasad gospodarowania środkami finansowymi NRA.

Po czasie na dyskusję, Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę, w której zatwierdziła, po zapoznaniu się z wnioskiem Wyższej Komisji Rewizyjnej, bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu Naczelnej Rady Adwokackiej za 2023 rok. NRA przyjęła też uchwałę, w której postanawia nadwyżkę bilansową przekazać na Fundusz podstawowy Naczelnej Rady Adwokackiej

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, zreferowała projekt zmiany Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.

W części spotkania z udziałem Gości Okręgowej Rady Adwokackiej w ramach obchodów jubileuszu 105-lecia Izby Adwokackiej w Lublinie, Naczelna Rada Adwokacka przez aklamację przyjęła uchwałę, w której wnosi o przyznanie przez Krajowy Zjazd Adwokatury Wielkiej Odznaki Adwokatura Zasłużonym Panu Ferdynandowi Rymarzowi.

Pan Ferdynand Rymarz oraz adw. Monika Sokołowska zostali uhonorowani medalami Bene Merentibus - to medale pamiątkowe z wizerunkami kobiet – dwóch Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: adw. Marii Budzanowskiej oraz adw. Joanny Agackiej-Indeckiej.

Podczas posiedzenia plenarnego NRA w Lublinie Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, wręczył odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatkom i adwokatom Izby lubelskiej.
Odznaki otrzymali:
adw. Diana Estreich-Florkowska
adw. Marek Chołdzyński
adw. Tomasz Gąbka
adw. Natalia Jurkiewicz-Wrona
adw. Andrzej Michał Rybicki
adw. Monika Sokołowska


Drugiego dnia posiedzenia plenarnego, dziekan ORA w Lublinie adw. Bartosz Przeciechowski podziękował członkom NRA za udział w uroczystościach jubileuszowych Izby. Tego dnia posiedzenie miało miejsce w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, przedstawiły sprawozdania pionu dyscyplinarnego.

Prezes NRA zreferował stan prac nad rozwojem elektronicznego Systemu Obsługi Adwokatury. Omówił także status prac nad projektem wdrożenia systemu EZD RP w ramach projektu transformacji cyfrowej biur NRA i okręgowych rad adwokackich.

Prezes NRA zwrócił się do dziekanów o upowszechnianie kanałami komunikacji izbowej informacji o promocji na dostęp do platformy Lex dla użytkowników Cyfrowej Kancelarii. Szczegóły są na stronie (przejdź do strony)

Adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnej przy NRA, zreferowała założenia projektu adwokackiej umowy o współpracy. Do opracowania takiego projektu zobowiązał NRA Krajowy Zjazd Adwokatury. Chodzi o możliwość zawierania umowy pomiędzy adwokatami a kancelariami adwokackimi i spółkami adwokackimi.

Naczelna Rada Adwokacka szczegółowo przedyskutowała założenia projektu i ich wpływ na sposób wykonywania zawodu adwokata, który wymaga niezależności. NRA przystąpiła do opracowania projektu zmian w ustawie Prawo o adwokaturze, które mają polegać na wykreowaniu kolejnej formy wykonywania zawodu adwokata.

Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił analizę wyników egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze 2023, które zostały zaprezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podczas spotkania z dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych oraz przedstawicieli samorządów zawodów prawniczych 12 marca 2024 r. w Popowie. Mec. Tiutiunik reprezentował tam Adwokaturę.

Z analizy Ministerstwa Sprawiedliwości wynika m.in., że w latach 2008-2023 do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką przystąpiło 54 698 osób, a zdało ten egzamin w sumie 25 065. Zdawalność na aplikację adwokacką w 2023 wyniosła 60,4 proc.

(Pobierz wyniki analizy)

W trakcie dyskusji na posiedzeniu NRA rozmawiano o znaczeniu akcji prowadzonych na wydziałach prawa, które obejmują zachęcanie studentów prawa, którzy chcą odbyć aplikację do wybierania aplikacji adwokackiej.

Adw. Bartosz Tiutiunik wskazał także na wagę współpracy okręgowych rad adwokackich z izbowymi samorządami aplikantów adwokackich, która buduje poczucie odpowiedzialności przyszłych adwokatów za sprawy samorządu. Omówiono także zasady działania samorządów aplikantów adwokackich i ich umiejscowienia w samorządzie adwokackim – izbowym i w NRA.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała sprawę wyboru terminu obchodów Dnia Adwokata. Przedstawiła propozycje, związane z historią Adwokatury czy upamiętniające ważne postaci.  Przedstawiła wyniki przeprowadzonej ankiety, w której wzięło udział 1744 członków Palestry. Najwięcej głosów otrzymała data 28 czerwca, 7 i 26 maja. (7 maja - rocznica uchwalenia przez NRA pierwszego w dziejach Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, miało to miejsce w 1961 r.; 26 maja - rocznica uchwalenia ustawy - Prawo o adwokaturze 1982 r.; 28 czerwca - rocznica Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Adwokatów Polskich - tzw. Pierwszy Sejm Adwokatury Polskiej Lwów, 1914 r.). Temat będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu plenarnym NRA.



 


Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 167

Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 169
Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski