Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 29 września w formie hybrydowej.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, zreferował sprawy bieżące.
Zaproponował, by Naczelna Rada Adwokacka na posiedzeniu plenarnym przeanalizowała wyniki egzaminu na aplikacje prawnicze – tegoroczna średnia to 42 proc. pozytywnych wyników. Zdaniem Prezydium warto spojrzeć na to z perspektywy ostatnich 16 lat – analizując zarówno spadek liczby osób przystępujących do egzaminu na aplikacje adwokackie i radcowskie, jak również poziom zdawalności egzaminów.
Prezes NRA poinformował też, że w imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej podpisał kolejne porozumienie o współpracy z uczelnią wyższą, tym razem z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest to porozumienie trójstronne, do którego przystąpiła także Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach. Adw. Rosati podkreślał, że poszerzająca się współpraca Adwokatury z uczelniami wyższymi wpisuje się w troskę o to, by absolwenci prawa, którzy chcą wykonać zawód adwokata lub radcy prawnego wybierali zawód adwokata.
Prezes NRA poinformował także, że trwa akcja edukacyjna „Adwokaci rozjaśniają prawo”. Od 19 do 30 września w ponad 130 szkołach w kraju adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzą lekcje z bezpieczeństwa prawnego w sieci.
Prezes NRA poinformował o przebiegu ślubowań adwokackich w izbach. Wziął udział w ślubowaniu adwokackim w Izbie w Bielsku-Białej i w Kielcach. Wkrótce odbędzie się ślubowanie adwokackie w Radomiu.
W minioną sobotę, 24 września, miał miejsce Pierwszy Ogólnopolski Dzień Otwarty Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w formie Pikniku Rodzinnego na skwerze Kahla w Warszawie. Obok Naczelnej Rady Adwokackiej, która była inicjatorem wydarzenia, zaprezentowało się 13 innych samorządów zawodów zaufania publicznego. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Prezes NRA podziękował adw. Magdalenie Koczur-Miedziejko, przewodniczącej Komisji współpracy zawodów zaufania publicznego NRA i zarazem sekretarz Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, za organizację wydarzenia.
Adw. Rosati poinformował także o kolejnym etapie rozmów z wydawnictwem Wolters Kluwer w sprawie budowy „cyfrowej kancelarii”.
Adw. Bartosz Grohman, sekretarz NRA, poinformował na jakim etapie są poszukiwania nowej siedziby Naczelnej Rady Adwokackiej. Poinformował także o trwających pracach nad nowym regulaminem pieczęci Adwokatury.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, przedstawił sprawy osobowe. Prezydium po dyskusji podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawił sprawy finansowe.
Prezydium przyjęło uchwałę, którą odwołało, w następstwie złożonej rezygnacji, adw. Aleksandra Krysztofowicza z funkcji członka Komisji współpracy zawodów zaufania publicznego NRA.
Gościem Prezydium był adw. dr Tadeusz Felski, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Toruniu. Prezydium wysłuchało informacji o funkcjonowaniu tego sądu.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes WSD, przedstawili informacje dotyczące bieżącej działalności pionu dyscyplinarnego.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Mirosława Pietkiewicz przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. dr Tadeusz Felski, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Toruniu.
Kolejne posiedzenie Prezydium odbędzie się w formie stacjonarnej 6 października.