Posiedzenie Prezydium NRA odbyło się 25 sierpnia 2022 r.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, przedstawił informacje o bieżących pracach Prezydium NRA. Poinformował, że NRA przekazała odpowiedź na pismo ministerstwa sprawiedliwości dotyczące usprawnienia systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, zgłaszając uwagi i propozycje zmian w systemie. Pismo przygotowała adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych. (czytaj więcej) Prezes Rosati dodał, że sprawa zmian w systemie NPP będzie przedmiotem obrad najbliższego, wrześniowego posiedzenia plenarnego NRA.
Prezes NRA poinformował, że spotkał się z przedstawicielami Wolters Kluwer w sprawie projektu „cyfrowa kancelaria”. Rozmowy są na zaawansowanym poziomie, na najbliższym posiedzeniu NRA zostanie zaprezentowany finalny projekt.
Adw. Przemysław Rosati poinformował, że Naczelna Rada Adwokacka otrzymała podziękowania od Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce za włączenie się w pomoc dzieciom z Ukrainy. Stowarzyszenie, we współpracy z Fundacją UNAWEZA, zorganizowało wyjazd terapeutyczno-wakacyjny dla dzieci, które znalazły w Polsce schronienie przed wojną w Ukrainie. Na wakacje wyjechało 130 dzieci. Wyjazd udało się zorganizować m.in. dzięki funduszom, które zebrali adwokaci podczas zbiórki „Adwokaci dla Ukrainy” przeprowadzonej w marcu tego roku za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Podczas zbiórki zebrano 200 tys. złotych, które NRA przekazała Fundacji UNAWEZA.
Prezydium NRA zatwierdziło wypracowane ze Związkiem Banków Polskich i Krajową Radą Radców Prawnych wzory pełnomocnictw do czynności bankowych przedkładanych przez profesjonalnych pełnomocników. Opracowane wzory spełniają wymogi prawa właściwego w danej materii oraz wytyczne Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (w tym zwłaszcza w zakresie zakresu upoważnienia z uwagi na ochronę tajemnicy bankowej oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych w bankach środków oraz realizowanych przez nie transakcji) oraz uwzględniają zarówno specyfikę prawną czynności bankowych, jak i praktykę tego obrotu oraz zawierają możliwie szeroki katalog czynności bankowych, który w zależności od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, leżących u podstaw udzielenia pełnomocnictwa oraz woli klienta wyrażonej pełnomocnikowi może ulegać odpowiednim modyfikacjom. Przyjęcie tych dokumentów ujednolici praktykę stosowania pełnomocnictw w obrocie bankowym.
Sprawy finansowe przedstawił adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA. Następnie Prezydium NRA podjęło stosowne decyzje.
Adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, przedstawił informacje o bieżących sprawach Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
Adw. Przemysław Rosati omówił sprawę cyfryzacji Adwokatury i narzędzi cyfrowych dla adwokatów.
Prezes NRA przedstawił projekt dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa w działalności kancelarii adwokackich i pracy adwokata opracowany w ramach zespołu ds. dobrych praktyk Instytut LegalTech NRA przez adw. Paulinę Rzeszut, adw. Przemysława Barachan, adw. Adama Baworowskiego i adw. Piotra Warchoła. Projekt zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu plenarnym Naczelnej Radzie Adwokackiej, a następnie przesłany do szerokich konsultacji środowiskowych.
Prezydium omówiło sprawę wizytacji ORA w Warszawie.
Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił stan wykonania uchwał Krajowego Zjazdu Adwokatury w Bydgoszczy.
Adw. Bartosz Grohman, sekretarz NRA, omówił projekt sprawozdania Naczelnej Rady Adwokackiej z działalności Adwokatury za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku składanego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawił zagadnienia problemowe.
Adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA przedstawił wyniki konsultacji przeprowadzonych w Adwokaturze dotyczących projektu uchwały w sprawie szczegółowych wymogów wynikających z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa AML) w zakresie dotyczącym świadczenia pomocy prawnej. Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały, który zostanie przedstawiony do przyjęcia 9 września podczas posiedzenia plenarnego NRA.
Adw. Bartosz Grohman przedstawił sprawę poszukiwania nowego lokalu dla NRA oraz omówił dotychczasowe propozycje lokali.
Prezydium NRA omówiło sprawy organizacyjne posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbędzie się w dniach 9-10 września 2022 r. w Otwocku. Omówiono również projekt porządku obrad posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej.
Adw. Bartosz Tiutiunik omówił propozycję współpracy w ramach III edycji Tour de Konstytucja.
Prezes Tiutiunik zrelacjonował przygotowania do Otwartego Dnia Zawodów Zaufania Publicznego, które odbędzie się 24 września na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. 25 sierpnia odbyło się spotkania Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego podczas którego omówiono kolejne działania organizacyjne związane z wydarzeniem.
Adw. Bartosz Grohman omówił sprawę pieczęci Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie a także innych sądów izbowych w kontekście korzystania na pieczęci ze znaku państwowego – wizerunku orła, w świetle obowiązujących przepisów.
Prezydium NRA wyraziło zgodę na objęcie patronatem konferencji organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Opolską pn. „Mediacje transgraniczne – lepiej rozmawiać niż krzyczeć”.
Prezydium NRA wyraziło zgodę na objęcie patronatem debaty „Sprawiedliwy a efektywny system podatkowy”, organizowanej przez Centrum Myśli Podatkowej Uczelni Łazarskiego w Warszawie, która odbędzie się 20 września 2022 r. w Warszawie.
Prezes NRA poinformował o statusie procesu powoływania Fundacji Adwokatury.