• Pierwsze w roku 2023 r. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 4 stycznia.
• Prezydium NRA przyjęło uchwałę o zwołaniu posiedzenia plenarnego NRA w dniach 13-14 stycznia 2023 r. w Warszawie.
• Prezydium przyjęło m.in. projekt uchwały NRA w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt uchwały skierowano pod obrady plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej, zaplanowanych na 13-14 stycznia.
• Prezydium skierowało też pod obrady NRA wstępny projekt zmian Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zakresie obejmującym zmiany dotyczące reklamy i informacji handlowej.
• Omówiono i przyjęto sprawozdanie z prac NRA w 2022 r. oraz plany pracy NRA na rok 2023.
Prezes NRA zreferował sprawy bieżące. Poinformował o uruchomienia modułu eSOA (elektroniczny System Obsługi Adwokatury) e-Dziennik, czyli jednolitego we wszystkich izbach rozwiązania usprawniającego przebieg aplikacji adwokackiej oraz digitalizującego organizację tego procesu. Użytkownikami e-Dziennika są okręgowe rady adwokackie, wykładowcy szkolenia aplikantów i przede wszystkim aplikanci adwokaccy. Moduł został przez NRA udostępniony izbom adwokackim, które mogą go uruchamiać. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie adwokatura.pl
Prezes NRA poinformował również o udzieleniu przez Urząd Patentowy RP prawa ochronnego na znaki słowne PALESTRA i MŁODA PALESTRA oraz na znak słowno-graficzny ADWOKATURA POLSKA. Decyzje Urzędu zostały wydane w związku z wnioskami złożonymi przez Prezydium NRA w 2022 roku.
11 stycznia Prezes NRA i adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej NRA zainaugurują cykl wykładów online dla aplikantów adwokackich. W planie cyklu są cztery wykłady z Historii Adwokatury, wykłady z zasad funkcjonowania samorządów zawodowych (Ustrój organów wymiaru sprawiedliwości. Ustawa prawo o adwokaturze), zajęcia z retoryki i emisji głosu, konstrukcji przemówienia adwokackiego, dwa wykłady z etyki zawodowej. Plan dostępny jest na stronie adwokatura.pl.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, omówił swoje spotkanie z prezesem KIRP mec. Włodzimierzem Chróścikiem w sprawie wspólnej organizacji posiedzenia Standing Committee CCBE we wrześniu 2023 w Warszawie. Przedmiotem rozmowy było też uzgodnienie przekazania do KIRP przewodnictwa Polskiej Delegacji w CCBE na rok 2023 (system rotacji przewodnictwa pomiędzy NRA i KIRP).
Adw. Bartosz Grohman zreferował pismo Pana Konsula Generalnego Ukrainy w Polsce Pana Wiaczesława Wojnarowskijego, który zwrócił się do NRA z prośbą o pomoc we wsparciu inicjatywy Pierwszej Damy Ukrainy, Pani Ołeny Zełeńskiej, w sprawie zbierania funduszy na odbudowę Centralnego Miejskiego Szpitala Matki Boskiej Piszczańskiej w Izium, obwód Charkowski, który został zniszczony wskutek barbarzyńskich ataków Federacji Rosyjskiej. Zaproponował, aby NRA w odpowiedzi na ten apel zorganizowała w porozumieniu z pozostałymi Samorządami Zaufania Publicznego ogólnokrajową zbiórkę na odbudowę szpitala za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.
Zaoferował, że przygotuje w imieniu Prezesa NRA pismo do prezesów pozostałych samorządów zaufania publicznego i poprosi Biuro Prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej o rozpropagowanie akcji. Sytuacja jest wyjątkowa i jest to okazja do pokazania środowiskowej solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie, a Adwokatura konsekwentnie wspiera Naród Ukraiński i także tym razem nie może przejść obojętnie obok takiej inicjatywy.
Adw. Przemysław Rosati zreferował przygotowany przez Zespół ds. zmian w ZZEAiGZ, którym kieruje adw. Przemysław Stęchły, wstępny projekt zmian Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zakresie obejmującym zmiany dotyczące reklamy i informacji handlowej. Po zapoznaniu się z projektem i dyskusji, Prezydium postanowiło przedstawić pod obrady Naczelnej Rady Adwokackiej materiał przygotowany przez Zespół ds. zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu NRA, bez ingerowania w treść zaproponowanego przez Zespół projektu.
Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił stan opracowania sprawozdania z pracy Naczelnej Rady Adwokackiej za rok 2022. Prezydium zaakceptowało sprawozdanie i skierowało je na obrady Naczelnej Rady Adwokackiej 13-14 stycznia br.
Adw. Przemysław Rosati oraz adw. Tiutiunik przedstawili także projekt ramowego planu pracy Naczelnej Rady Adwokackiej na rok 2023. Prezydium przyjęło projekt uchwały ramowego planu pracy na rok 2023 i skierowało go pod obrady plenarne NRA.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, omówił przygotowany przez siebie projekt uchwały NRA w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Petycja – z którą NRA ma wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - zawiera projekt ustawy, której celem jest uchylenie przepisów, wprowadzonych w czasie stanu epidemii, a następnie stanu zagrożenia epidemicznego. W obecnym stadium stanu zagrożenia epidemicznego nie ma uzasadnienia dla utrzymywania w obrocie prawnym niektórych rozwiązań przyjętych w ustawie covidowej.
W aktualnym stanie prawnym ma miejsce orzekanie przez sąd w składzie jednego sędziego na rozprawach apelacyjnych w sprawach karnych oraz we wszystkich rodzajach postepowań prowadzonych na podstawie kodeksu postępowania cywilnego (za wyjątkiem spraw upadłościowych), obowiązuje wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, wprowadzone jest rozwiązanie w świetle, którego rozpoznanie skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny następuje na posiedzeniu niejawnym, a także istnieje brak związania wnioskiem skarżącego o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej na rozprawie. Projektowany stan prawny uchyla obowiązywanie tych rozwiązań, co jest uzasadnione interesem obywateli.
Prezydium, po zapoznaniu się z projektem, postanowiło skierować projekt uchwały wraz z projektem ustawy w formie petycji na posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej.
Adw. Przemysław Rosati, omówił sprawę nabycia nieruchomości na potrzeby biura NRA. Prezydium zgodnie z sugestią Prezesa NRA postanowiło zlecić poszerzony audyt prawny tej nieruchomości. Adw. Grohman w uzupełnieniu referatu Prezesa NRA zreferował sprawy techniczne związane z poszukiwaniem nowej siedziby dla NRA. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach i rozpatrzeniu kilkudziesięciu ofert Prezydium znalazło interesującą nieruchomość, która spełnia oczekiwania NRA. Trwa audyt techniczny tej nieruchomości. W opracowaniu jest również operat szacunkowy dla nieruchomości. Prezydium jest w kontrakcie z Przewodniczącym WKR i na bieżąco konsultuje z nim swoje decyzje i napotykane utrudnienia, tak, aby całemu procesowi poszukiwania i nabycia nieruchomości nadać pełną przejrzystość i uniknąć jakichkolwiek błędów z uwagi na skalę przedsięwzięcia.
Prezes NRA omówił także projekt uchwały w przedmiocie zmiany „Regulaminu w sprawie wzoru pieczęci” z 3 października 1982 r. Prezydium po dyskusji i zmianach przyjęło projekt uchwały i przekazuje go na posiedzenie plenarne NRA.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA zreferował sprawy organizacyjne dotyczące posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej 13-14 stycznia.
Prezydium NRA przyjęło uchwałę o zwołaniu posiedzenia plenarnego NRA w dniach 13-14 stycznia 2023 r. w Warszawie oraz przyjęło projekt porządku obrad.
Prezydium podjęło uchwałę powołującą wicedyrektorów Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA w osobach - adw. Agaty Koschel-Sturzbecher i adw. Magdaleny Grabarczyk.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.