- Pozyskiwanie klientów na szpitalnych oddziałach, w miejscach wypadków drogowych czy w zakładach pogrzebowych.
- Pseudokancelaria doradzająca w sprawach odszkodowawczych, windykacyjnych, "frankowych", której właściciel nie ma prawniczego wykształcenia, za to był wcześniej karany za przestępstwo.
- Na te, porażające i nieakceptowalne realia polskiego rynku usług prawnych zwraca uwagę adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.
- Naczelna Rada Adwokacka złożyła w formie petycji projekt ustawy regulującej ten rynek do Prezydenta, Rady Ministrów, Sejmu i Senatu.
- Nad projektem pracują obecnie senackie komisje.
Założenia projektu ustawy NRA to wskazanie, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych.
Celem projektu jest zapewnienie rzetelnej i profesjonalnej pomocy prawnej. Cel ten powinien być zrealizowany poprzez wprowadzenie zasady, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych, czyli przez osoby, które posiadają doświadczenie i wykształcenie prawnicze, zdały państwowy egzamin zawodowy, zobowiązane są do zachowania tajemnicy zawodowej (np. tajemnicy adwokackiej) oraz przestrzegania kodeksu etyki zawodowej, podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej i posiadające ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek wyrządzenia szkody przy udzielaniu pomocy prawnej.
Celem ustawy jest profesjonalizacja usług prawnych i zagwarantowanie, że osoby podejmujące się świadczenia tych usług będą spełniać wymagania opisane na wstępie, konieczne dla ochrony klientów, a klienci nie będą narażani na szkody ze strony przypadkowych podmiotów, które nie mają wiedzy, doświadczenia i przygotowania do świadczenia pomocy prawnej.
Projekt ustawy NRA gwarantuje bezpieczeństwo pomocy prawnej, którą otrzymują obywatele.
O sytuacji na rynku usług prawnych oraz konkretnych propozycjach jej naprawy mówi w rozmowie z Onetem adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Link do wywiadu (przejdź do Onet.pl)