- Pozycja ustrojowa Adwokatury i aktualny kształt przepisów nie pozwalają na branie udziału w procedurze wyłaniania kandydata na Prokuratora Krajowego – mówi o tym adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w rozmowie z red. Szymonem Cydzikiem na łamach „Rzeczpospolitej”.
- Prezes NRA wskazuje, że zamiast organizowania konkursu na Prokuratora Krajowego należy pilnie doprowadzić do rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości oraz wpisać to rozwiązanie razem z zapisem o niezależności prokuratury do Konstytucji RP.
- Jeżeli ustawa, która wprowadzi taki nowy, niezależny urząd prokuratora generalnego, będzie przewidywała udział przedstawiciela Naczelnej Rady Adwokackiej, np. na etapie opiniowania kandydatów to będzie podstawa, by takiego przedstawiciela wyznaczyć – dodaje Prezes NRA.
Prezes NRA podkreśla, że udział w procesie wyznaczania kandydata na Prokuratora Krajowego nie mieści się w zakresie działań ani celów samorządu przewidzianych w Prawie o adwokaturze. Nie przewiduje tego także Prawo o prokuraturze.
„W przyszłości, jeżeli dojdzie do rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, co powinno nastąpić niezwłocznie, takie uprawnienie musi być wprost zapisane w ustawie” – mówi adw. Przemysław Rosati. - W obecnym stanie prawnym jest to procedura, w której główną rolę odgrywa czynnik polityczny.”
„Innymi słowy, decyzje podejmowane są przez polityków, a samorząd nie będzie brał udziału w takim procesie decyzyjnym” – dodaje. Prezes NRA przypomną także, że wybór Prokuratora Krajowego następuje na wniosek Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego, dokonuje go Premier po zasięgnięciu opinii Prezydenta RP. Można więc mówić o wyłącznej roli czynnika politycznego i władzy wykonawczej – podsumowuje.
Prezes NRA zaznacza, że dla Adwokatury nie ma złej lub dobrej władzy – jest zawsze po prostu władza. Samorząd dba o zachowanie niezależności, z uwzględnieniem przepisów, swoich celów i zadań oraz pozycji ustrojowej podkreśla Prezes NRA, dodając, że Adwokatura konsekwentnie oczekuje rozdzielenia funkcji ministra i prokuratora generalnego.
Cały wywiad dostępny pod linkiem: (przejdź do wywiadu)