- Zgodnie z art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym
- Jednocześnie w myśl art. 51 ust. 2 Konstytucji RP władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.
- Przypomina o tym adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w piśmie do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, w kontekście wpisu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zamieszczonego w social mediach, w którym ujawnił z jakiej grupy leków lekarz wypisał sobie receptę.
- Prezes NRA podkreśla, że krytyczna wypowiedź obywatela w stosunku do ministra nie może stanowić powodu do „lustrowania prywatności obywatela” i ujawniania jakichkolwiek informacji o jego życiu prywatnym.
Nie dostrzegam uzasadnienia i podstawy prawnej po stronie Ministra Zdrowia do udostępnienia tych informacji – zaznacza adw. Przemysław Rosati.
Deklarowane publicznie przez Ministra Zdrowia intencje, motywacja i cel ich ujawnienia, tj. reakcja na „nieprawdę” podaną w mediach, nie uprawnia do złamania prawa do prywatności i wykracza dalece poza działanie w granicach prawa. Polskie prawo w takich przypadkach przewiduje możliwość skierowania sprawy na drogę procesu cywilnego. Zawsze istnieje także możliwość publicznego zajęcia stanowiska, ale bez przekraczania granic ustanowionych przez obowiązujących wszystkich porządek prawny.
Krytyczna wypowiedź obywatela w stosunku do ministra nie może stanowić powodu do „lustrowania prywatności obywatela” i ujawniania jakichkolwiek informacji o jego życiu prywatnym. Standardem demokratycznego państwa prawnego jest to, że obywatel, który poddaje krytyce jakikolwiek przejaw działalności władzy nie będzie przez tą władzę w ramach swoistej retorsji inwigilowany i atakowany.
Zachowanie Ministra Zdrowia pogłębia erozję zaufania obywateli do władz publicznych i państwa polskiego, a także w sposób oczywisty poddaje w wątpliwość poszanowanie jednego z praw podstawowych, tj. prawa do prywatności i prawa do krytyki.
Prezes NRA przypomina, że obowiązkiem władzy publicznej jest działanie w granicach i na podstawie prawa, budowanie zaufania do państwa, a także zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa i bezwzględnego poszanowania ich życia prywatnego. Władza publiczna ma obowiązek tworzenia warunków, w których obywatele mogą żyć i działać bez obawy o swoją prywatność. Budowanie zaufania władzy publicznej do państwa jest kluczowym elementem skutecznego funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. Zaufanie stanowi podstawę relacji między obywatelami a instytucjami państwa i odzwierciedla jakość demokracji.
Oczywiste naruszenie praw i wolności obywatelskich przez członka Rady Ministrów – Ministra Zdrowia nie może pozostać bez zdecydowanej reakcji z Pana strony i wyciagnięcia konsekwencji wobec członka Rady Ministrów – apeluje Prezes NRA.