Prezes NRA poinformował Komisję Europejską o kolejnym etapie prac nad zmianami w Kodeksie Etyki Adwokackiej

  • Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, poinformował Komisarza do spraw rynku wewnętrznego Komisji Europejskiej, Pana Thierry Bretona, o kolejnym etapie prac nad zmianami w Kodeksie Etyki Adwokackiej.
  • Chodzi o zmiany w zakresie korzystania przez adwokatów z reklamy i informacji handlowej, zgodnie z przepisami dyrektywy usługowej.  
  • Kolejny etap to przedstawienie projektu zmian wraz z uzasadnieniem do konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych. Konsultacje są w toku i będą trwały do 27 kwietnia br.
  • Wcześniej stanowisko NRA odnośnie do możliwej skargi Komisji Europejskiej do TSUE przeciw Polsce, Malcie i Słowenii za niewdrożenie dyrektywy usługowej, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, przekazał do Komisji Europejskiej 3 marca br.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w piśmie z 3 kwietnia br. informuje, że zgodnie z przyjętym harmonogramem prac do projektu zmian w przepisach Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu zostało przygotowane uzasadnienie obejmujące m.in. ocenę zgodności przepisów regulacyjnych dotyczących informacji handlowych z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru. Z końcem marca 2023 r. rozpoczął się proces konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych, które potrwają do końca kwietnia 2023 r. Wyniki tych konsultacji posłużą do ostatecznego ukształtowania projektu, a głosowanie nad przyjęciem projektowanych przepisów regulacyjnych zaplanowane jest na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej w dniach 26-28 maja 2023 r.

Projekt zmian, zgodnie z wymogami art. 24 dyrektywy usługowej, znosi wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów. Najważniejszym celem Naczelnej Rady Adwokackiej jest bowiem to, by wprowadzane przepisy były zgodne z prawodawstwem unijnym, tj. były niedyskryminacyjne, uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym i proporcjonalne.

Przypomnijmy chronologię działań jakie podejmowano od początku 2021 r., kiedy weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Prezydium NRA 15 kwietnia 2021 r. powołano Zespół ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, który dokonał przeglądu zgodności obowiązujących przepisów regulacyjnych dotyczących możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowych i zaproponował chronologię działań, która następnie została przyjęta przez Naczelna Radę Adwokacką:


1.    Przeprowadzenie badań jakościowych oraz ilościowych (art. 50f ust. 1 u.z.u.k.z.p.c.U.E.).
2.    Opracowanie projektu przepisów regulacyjnych odnoszących się do informacji handlowych wraz z uzasadnieniem (50b w zw. z art. 50f ust. 2 u.z.u.k.z.p.c.U.E.).
3.    Przeprowadzenie konsultacji projektu aktu normatywnego, zawierającego przepisy regulacyjne (art. 50b w zw. z art. 50f ust. 2 u.z.u.k.z.p.c.U.E.).
4.    Opracowywanie wniosków z przebiegu konsultacji oraz ich wpływu na projektowane przepisy regulacyjne.
5.    Podjęcie przez Naczelną Radę Adwokacką uchwały w przedmiocie przyjęcia projektowanych przepisów regulacyjnych.

Do dziś podjęto i zaplanowano następujące działania:


1.    Naczelna Rada Adwokacka zleciła wykonanie badań jakościowych i ilościowych wśród adwokatów oraz konsumentów. Badania te przeprowadzono w okresie od kwietnia do października 2022 r. Badania adwokatów wykonał zespół pracujący pod kierunkiem prof. Ryszarda Sowińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, zaś badania konsumentów wykonał dr Marek Gnusowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na podstawie badań sporządzono raporty, z których wynika, że zarówno konsumenci, jak i adwokaci widzą konieczność wprowadzenia ograniczeń w posługiwaniu się przez adwokatów informacją handlową.

2.    Podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej w listopadzie 2022 r. zostały przedstawione wyniki powyższych badań i na ich podstawie określono kierunek zmian. Szczegółowo omówiono procedurę wynikająca z u.z.u.k.z.p.c.U.E. i przyjęto harmonogram dalszych prac.

3.    Kolejnym etapem było przygotowanie wstępnego projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 24 dyrektywy usługowej przy uwzględnieniu wspomnianych badań. W dniu 13 stycznia 2023 r projekt ten został przedstawiony i omówiony na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej. Na tym posiedzeniu Prezydium NRA zakreśliło członkom Naczelnej Rady Adwokackiej termin do dnia 25 stycznia 2023 r. na zgłaszanie wstępnych uwag do ww. projektu. Na bazie wewnętrznej dyskusji projekt został przyjęty przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w dniu 9 lutego 2023 r.

4.    Przygotowane zostało uzasadnienie projektu, obejmujące m.in. ocenę zgodności przepisów regulacyjnych dotyczących informacji handlowych z zasadami proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru.

5.    28 marca rozpoczęły się  konsultacje wewnętrzne i zewnętrzne projektu wraz z uzasadnieniem. Wyniki tych konsultacji – które zakończą się 27 kwietnia br. - posłużą do ostatecznego ukształtowania projektu.

6.    Głosowanie nad przyjęciem projektowanych przepisów regulacyjnych zaplanowane jest na posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej 26 – 28 maja 2023 r.

 

 (czytaj pismo Prezesa NRA z 3 kwietnia br.)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski