Prezes NRA: przy naprawie wymiaru sprawiedliwości priorytetem musi być obywatel

  • Przy naprawie wymiaru sprawiedliwości priorytetem musi być interes obywateli.
  • Naprawy wymagają m.in. : długotrwałość postępowań sądowych, koszty ich prowadzenia, czy niedofinansowany system świadczenia pomocy prawnej z urzędu.
  • Mówi o tym adw. Przemysław Rosati w rozmowie z red. Patrycją Rojek-Sochą z portalu prawo.pl.
  • Rozmowa została przeprowadzona w kontekście III Kongresu Prawników Polskich, który odbył się 24 czerwca w Gdańsku.

 

Decydując o jakichkolwiek zamianach w wymiarze sprawiedliwości nie można tego robić w taki sposób, by obywatel ponosił negatywne konsekwencje. Tym bardziej, że obecnie destrukcja w wymiarze sprawiedliwości odbija się na jego sprawach. - podkreśla Prezes NRA.

Zdaniem adw. Przemysława Rosatiego, koszt naprawy wymiaru sprawiedliwości musi ponieść polskie państwo, a przy tym zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, zaczynając od sądów najwyższych instancji, czyli w pierwszej kolejności Sąd Najwyższy i sądy apelacyjne, a następnie schodząc w hierarchii sądownictwa w dół. Nie można nagłymi  działaniami doprowadzić do zapaści wymiaru sprawiedliwości.

W odpowiedzi na pytanie, jak powinien wyglądać wybór sędziów/członków KRS, Prezes NRA odpowiedział, że w jego ocenie na ten wybór powinien mieć wpływ cały świat prawniczy.

Sędziowie nie powinni być wybierani przez polityków, cały proces wyborczy nie powinien być też pozostawiony w całości w rękach sędziów.

"Chciałbym, aby Krajowa Rada Sądownictwa, w ramach konstytucyjnych uprawnień i obowiązków, była przez wszystkich uczestników wymiaru sprawiedliwości traktowana jako dobro wspólne, a co za tym idzie, powinna być wybrana w sposób całkowicie transparentny, nie budzący żadnych wątpliwości i przede wszystkim też w taki, który nie będzie powtarzał żadnych mechanizmów z przeszłości, czyli ani obecnego, ani tego sprzed 2015 r." - powiedział adw. Przemysław Rosati.

Cały wywiad na stronie: (przejdź do wywiadu na prawo.pl)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski