- Odejście od obowiązku uzyskiwania punktów szkoleniowych, przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku doskonalenia zawodowego zakłada projekt nowego Regulaminu doskonalenia zawodowego adwokatów, przyjęty przez Prezydium NRA.
- Punkty szkoleniowe lub ich brak nie decydują o naszych kompetencjach – podkreśla adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, w rozmowie z portalem prawo.pl
- W jego ocenie nie ma też racjonalnego uzasadnienia, żeby samorząd podejmował działania zmierzające do ścigania adwokatów za brak punktów.
- Zadaniem samorządu jest wspieranie adwokatów w doskonaleniu zawodowym, promowaniu wiedzy i stwarzaniu warunków do należytego wykonywania zawodu adwokata.
- Projekt nowego Regulaminu trafi teraz pod obrady Naczelnej Rady Adwokackiej we wrześniu br., a jeśli zostanie przyjęty, punkty za 2023 r. nie będą już wymagane.
W rozmowie z red. Patrycją Rojek-Sochą adw. Przemysław Rosati mówi o roli samorządu adwokackiego w zakresie wspierania adwokatów w realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego. Wyjaśnia także w jaki sposób realizacja tego obowiązku będzie weryfikowana – gdy nie będą już przyznawane punkty.
Rolą samorządu nie jest ściganie za brak punktów a wspieranie w wykonywaniu zawodu, w tym w podnoszeniu kwalifikacji – mówi Prezes NRA. - Zresztą, analizując aktywność adwokatów w ramach systemu doskonalenia zawodowego samorządu, nie ma wątpliwości, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie to ma znaczenie i że sztuką nie jest zdobywanie punktów, ale utrzymywanie wysokiego poziomu sprawności zawodowej budowanej przez ustawiczne podnoszenie kompetencji choćby w zakresie poszerzania i zdobywania wiedzy.
Adw. Przemysław Rosati dodaje, że żyjemy w czasach, w których bez doskonalenia zawodowego nie będziemy w stanie bezpiecznie i efektywnie wykonywać zawodu adwokata. Adwokat, który się nie doskonali, nie utrzymuje wysokiego poziomu wiedzy w zmieniającej się rzeczywistości przede wszystkim legislacyjnej, będzie miał coraz większe trudności z wykonywaniem zawodu w sposób pewny i dla klienta bezpieczny.
(czytaj wywiad na stronie prawo.pl)