- Adwokackie spółki kapitałowe jako nowa forma wykonywania zawodu adwokata.
- Zespoły adwokackie, w nowej odsłonie, z zabezpieczeniem społecznym.
- To nowe tematy dyskusji w samorządzie adwokackim, które rozpoczęły się po przyjęciu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej w zakresie reklamy i informacji handlowej.
- Konsekwentnie realizowane są kolejne zagadnienia z uchwały programowej Krajowego Zjazdu Adwokatury.
- O kolejnych ważnych pracach Naczelnej Rady Adwokackiej mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.
Rozmowa ukazała się 6 czerwca br. Prezes Rosati wskazuje, że dyskusja o adwokackich spółkach kapitałowych to wymóg uchwały Krajowego Zjazdu Adwokatury z 2021 r.
Prowadzenie takiej nowej formy wykonywania zawodu wymagałoby zmian w Prawie o adwokaturze.
Adwokackie spółki kapitałowe miałyby w 100 proc. charakter adwokacki, bez przestrzeni na zewnętrzny kapitał, ale z możliwym udziałem radców prawnych czy doradców podatkowych.
W rozmowie z red. Tomaszem Ciechońskim, adw. Przemysław Rosati mówi także o dyskusji samorządowej na temat powrotu do koncepcji zespołów adwokackich jako kolejnej formy wykonywania zawodu, z zabezpieczeniem społecznym. Byłoby to odpowiedzią na oczekiwanie części środowiska adwokackiego.
Inne tematy poruszane w wywiadzie to – zastosowanie mLegitymacji adwokackiej i aplikanckiej, aplikacja do zarządzania kancelarią adwokacką „cyfrowa kancelaria” jako kolejny krok w cyfryzacji Adwokatury, a także nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury, zwołany w formie zdalnej na 16 czerwca br. Podczas Zjazdu zmieniony ma zostać Regulamin Krajowego Zjazdu Adwokatury oraz Zgromadzeń izb adwokackich tak, by tryb hybrydowy i zdalny KZA i zgromadzeń izb był możliwy także po ustaniu ostatniego ze stanów covidowych.
(czytaj wywiad na stronie DGP)