Prezes NRA: słowa prokuratora Sadusia to deprecjonowanie zawodu adwokata

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi dyskredytujących adwokatów - podkreślił adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w oświadczeniu wydanym 18 listopada br. Prezes NRA odniósł się do wypowiedzi prokuratora Marcina Sadusia, rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Na stronie Prokuratury Regionalnej w Warszawie 18 listopada br. pojawił się komunikat rzecznika prasowego tej instytucji, prokuratora Sadusia, który zawiera passus:
„Niestabilne i chaotyczne orzecznictwo w tej sprawie zasługuje na skrajnie negatywną ocenę. Uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu."

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, wydał oświadczenie, w którym czytamy:

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi dyskredytujących adwokatów oraz wskazuję, że wypowiedź ta jest niedopuszczalna, zwłaszcza ze strony prawnika, prokuratora, dodatkowo piastującego funkcję rzecznika prasowego w Prokuraturze. Jest ona przejawem języka arogancji, lekceważenia, dzielenia i obrażania innych ludzi oraz deprecjonowania zawodu adwokata.

Budzi mój sprzeciw sposób, w jaki przedstawiciel Prokuratury odnosi się do innych zawodów prawniczych.

Słowa prokuratora Marcina Sadusia są przejawem braku elementarnej wiedzy na temat roli adwokatury i adwokatów w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, roli, jaką adwokatura i adwokaci odgrywają dziś oraz jaką odegrali w historii Polski. Należy zatem zwrócić uwagę i przypomnieć, że zawód adwokata, tak jak między innymi zawód sędziego i prokuratora, jest zawodem zaufania publicznego.

Zawód adwokata jest zawodem, który funkcjonuje w oparciu o normę konstytucyjną, to jest o przepis art. 17 ust. 1 Konstytucji RP.

Przypominam, że bycie adwokatem jest powodem do dumy.

Istotą zawodu adwokata jest przyczynianie się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz budowanie i umacnianie porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy Prokurator w demokratycznym państwie prawnym powinien to rozumieć oraz szanować. Każdego dnia adwokaci i aplikanci adwokaccy realizują swoje obowiązki w tym zakresie w sposób sumienny, zgodny z przepisami prawa, realizując oczekiwania i interesy obywateli, również te, które są naruszane przez władze publiczne.

Słowa użyte przez Prokuratora są zatem obraźliwe nie tylko w stosunku do samych adwokatów, ale również do tych osób, które każdego dnia powierzają im swoje sprawy oraz problemy

 

(czytaj oświadczenie Prezesa NRA)

 

Przypominamy, że to nie pierwsze oświadczenie w obronie godności zawodu adwokata. W czerwcu br. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zareagowało na wypowiedź Bogdana Święczkowskiego, I Zastępcy Prokuratora Generalnego, w trakcie posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w nocy z 24/25 czerwca 2021 r.

(czytaj reakcję Prezydium z czerwca 2021 r)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski