Prezes NRA: tymczasowy areszt w Polsce jest nadużywany (wywiad)

  • Szokujące wyniki raportu dot. stosowania tymczasowego aresztowania w Polsce powinny otwierać oczy na ten problem.
  • Tymczasowy areszt jest ewidentnie nadużywany.
  • Raport przygotowany na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej jest wstępem do poważnej dyskusji nad zmianami przepisów kodeksu postępowania karnego, które regulują tymczasowe aresztowanie.
  • Adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną mówi o stanie prawnym regulującym instytucję tymczasowego aresztowania w Polsce.

Wywiad przeprowadził red. Tomasz Ciechoński.

(przejdź do wywiadu na stronie gazetaprawna.pl)

Punktem wyjścia rozmowy jest raport: Stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce - ocena przepisów i standardów przez adwokatów i aplikantów adwokackich.

Badanie wśród adwokatów i aplikantów adwokackich przeprowadzono w lutym 2023 roku w formie ankiety, na którą odpowiedziało 514 adwokatów aktualnie wykonujących zawód i aplikantów adwokackich. Badanie miało charakter anonimowy.

Wyniki są niepokojące szczególnie dla obywateli.
Prawie 70% adwokatów biorących udział w badaniu wskazało, że stan prawny regulujący instytucję tymczasowego aresztowania w Polsce nie jest zadowalający.
Ponad 2/3 badanych adwokatów wskazało, że aktualne przepisy dotyczące środków zapobiegawczych nie są sformułowane prawidłowo, a także negatywnie oceniło prawidłowość określenia przez ustawodawcę w art. 263 § 4 k.p.k. podstaw przedłużenia tymczasowego aresztowania
Wyjątkiem jest ocena 24 godzinnego terminu na podjęcie przez sąd decyzji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania – prawie 60% adwokatów biorących udział w badaniu uznało, że jest on prawidłowo określony.
Prawie 3/4 badanych adwokatów widzi potrzebę zmiany obowiązujących przepisów dotyczących środków zapobiegawczych. Większość uczestników badania wskazywała swoje konkretne propozycje zmian.

 

(przejdź do strony z raportem)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski