- Kierując się interesem publicznym, zwracam się do Pana Ministra o wyjaśnienie opisanej sytuacji, albowiem bardzo duże zaniepokojenie budzi fakt zawiadamiania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sytuacji, w której w granicach prawa i w interesie obywateli podmioty uprawnione biorą udział w legalnym opiniowaniu projektów ustaw i jednocześnie spotykają się z zawiadomieniem w tej sprawie organów ścigania – zaznacza adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała zawiadomienie od Ministra Cyfryzacji o wywieraniu nielegalnego wpływu na proces legislacyjny, obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.
- Wśród głosów krytycznych do tego projektu nowelizacji znalazła się opinia Naczelnej Rady Adwokackiej, która wystosowała 20 lipca br. stanowisko odnośnie zmiany ustawy o biegłych rewidentach (art. 39 projektu).
- Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, zwrócił się do Ministra Cyfryzacji o wyjaśnienie, dlaczego złożył zawiadomienie, przypisując podmiotom biorącym udział w konsultacjach publicznych działania niezgodne z prawem.
- Przypomina także, jaką rolę odgrywają konsultacje publiczne projektów legislacyjnych w demokratycznym państwie prawnym oraz jakie zastrzeżenia do rządowego projektu ma Naczelna Rada Adwokacka.
O złożeniu przez Ministra Cyfryzacji zawiadomienia do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wywieraniu nielegalnego wpływu na proces legislacyjny obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji poinformowały media, ABW potwierdziła otrzymanie zawiadomienia.
W piśmie Prezes NRA przypomina opinię NRA do ww. projektu w zakresie dotyczącym zmiany ustawy o biegłych rewidentach (art. 39 projektu), w której zaznaczono, że proponowane zmiany mogą być źródłem naruszania tajemnicy adwokackiej, ale także bankowej, ubezpieczeniowej, czy tajemnicy przedsiębiorstwa i jako takie stanowią zagrożenie interesów przedsiębiorstw, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
(czytaj opinię NRA)
Prezes NRA wskazuje także, że zgodnie z art. 1 Prawa o Adwokaturze, do zadań Adwokatury należy m.in. współdziałanie w kształtowaniu prawa, dlatego realizując to zadanie, NRA zaopiniowała projekt legislacyjny.
Adw. Przemysław Rosati podkreśla też, że zakwalifikowanie udziału w procesie legislacyjny jako nielegalnego wpływu na proces legislacyjny, świadczy to o niezrozumieniu roli, jaką odgrywają konsultacje publiczne projektów legislacyjnych w demokratycznym państwie prawnym
Konsultacje publiczne są niezwykle ważnym elementem procesu decyzyjnego w demokratycznym państwie. Umożliwiają społeczeństwu, a także podmiotom niezależnym od władz publicznych lub politycznych wyrażanie opinii, potrzeb i oczekiwań na temat planowanych lub realizowanych działań publicznych. Konsultacje publiczne służą także budowaniu zaufania i dialogu między obywatelami a władzą. Poprzez konsultacje publiczne, władze mogą lepiej poznać potrzeby i problemy, a także uzyskać informacje zwrotne na temat akceptacji swoich działań. Naczelna Rada Adwokacka składając krytyczną opinię, o której mowa na wstępie, działa w celu ochrony prawa do prywatności, nienaruszalności tajemnic ustawowo chronionych, swobód obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także szeroko rozumianych interesów przedsiębiorców i obywateli.
(czytaj pismo do Ministra Cyfryzacji)