- Adwokatura Polska konsekwentnie zwracała uwagę na problemy związane z niedostateczną ochroną praw dzieci, w tym w procedurach sądowych.
- Brak należytej ochrony małoletnich w Polsce wynika zarówno z nieprawidłowych rozwiązań prawnych, jak i braku należytego finansowania w tym zakresie.
- Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o wykorzystanie środków finansowych Funduszu Sprawiedliwości na finansowanie pomocy i edukacji w zakresie zwiększenia ochrony prawnej dzieci w Polsce, w tym m.in. poprzez finasowanie takich inicjatyw jak „Niebieska Linia”, szkolenia sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych oraz nauczycieli w placówkach edukacyjnych.
- Uchwałę w sprawie niedostatecznej ochrony praw dzieci Prezydium NRA przyjęło przez aklamację podczas posiedzenia 11 maja 2023 r.
Treść uchwały Prezydium NRA z 11 maja br.:
W związku z tragicznymi wydarzeniami, w przebiegu których śmierć poniósł Kamil z Częstochowy, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że Adwokatura Polska konsekwentnie zwracała uwagę na problemy związane z niedostateczną ochroną praw dzieci, w tym w procedurach sądowych.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej postanawia zasygnalizować prokuraturze prowadzącej postępowanie w sprawie śmierci Kamila zamiar przystąpienia do tego postępowania w trybie określonym w artykule 90 k.p.k. i na zasadach tam wskazanych.
Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej krytycznie ocenia populistyczne wypowiedzi, z których wynika, że reakcją na śmierć dziecka powinno być zaostrzenie prawa karnego z wprowadzeniem kary śmierci włącznie. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że tego typu populizm penalny nie rozwiązuje problemu oraz przypomina o fundamentalnym znaczeniu zakazu stosowania kary śmierci zarówno w Polsce, jak i wszystkich państwach opartych na idei poszanowania godności ludzkiej i wynikających z niej praw człowieka.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że brak należytej ochrony małoletnich w Polsce wynika zarówno z nieprawidłowych rozwiązań prawnych, jak i braku należytego finansowania w tym zakresie. Instrumenty na tych polach posiada Minister Sprawiedliwości, dlatego Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o wykorzystanie środków finansowych Funduszu Sprawiedliwości na finansowanie pomocy i edukacji w zakresie zwiększenia ochrony prawnej dzieci w Polsce, w tym m.in. poprzez finasowanie takich inicjatyw jak „Niebieska Linia”, szkolenia sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych oraz nauczycieli w placówkach edukacyjnych.