- Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu został właśnie opublikowany.
- Projekt znalazł się 18 października br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz został skierowany do konsultacji, m.in. do Naczelnej Rady Adwokackiej. Naczelna Rada Adwokacka zajmie się zaopiniowaniem tego projektu w trybie wynikającym z art. 29 ust. 2 Prawa o adwokaturze, na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się w piątek 20 października w Katowicach.
- To efekt konsekwentnych działań Naczelnej Rady Adwokackiej w tej kadencji w sprawie podwyższenia stawek za pomoc prawną udzielaną z urzędu.
Przypomnijmy, że we wrześniu br. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rok, w którym są dodatkowe środki na pomoc prawną z urzędu w wysokości 120 mln zł - czyli łącznie 240 mln. Zabezpieczenie tych środków umożliwi zmianę rozporządzenia poprzez podwojenie stawek z urzędu i ustalenie ich wysokości na poziomie stawek z wyboru. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, budżet pozwoli na podwojenie stawek za sprawy prowadzone z urzędu dla adwokatów i radców prawnych.
To był efekt m.in. wielomiesięcznych działań, rozmów i korespondencji z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Finansów w tej sprawie prowadzonych przez Prezydium NRA, w tym Prezesa NRA.
Ważne i pomocne było także zaskarżenie przez adwokatów do Trybunału Konstytucyjnego przepisów rozporządzenia różnicujących stawki dla adwokatów ustanowionych obrońcami z urzędu i stawki w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru. Trybunał Konstytucyjny uznał takie zróżnicowanie ze szkodą dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu za niekonstytucyjne.
18 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia, w którym określone są nowe stawki.
Projekt został też skierowany do konsultacji, w tym do Naczelnej Rady Adwokackiej. Naczelna Rada Adwokacka zajmie się zaopiniowaniem tego projektu w trybie wynikającym z art. 29 ust. 2 Prawa o adwokaturze, na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które rozpocznie się w piątek 20 października w Katowicach.
(link do projektu)