- Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę Regulamin doskonalenia zawodowego, znosząc obowiązek zbierania punktów za udział w szkoleniach.
- Sam obowiązek doskonalenia zawodowego pozostaje.
- Projekt uchwały przygotował adw. Przemysław Rosati, prezes NRA.
- Uchwała została przyjęta podczas posiedzenia plenarnego NRA 8 września
Nowy Regulamin przewiduje, że adwokat wykonujący zawód oraz prawnik zagraniczny wpisany na listę ORA, objęty jest obowiązkiem doskonalenia zawodowego. Prawo do uczestniczenia w systemie doskonalenia zawodowego adwokatów mają aplikanci adwokaccy, którzy na równi z adwokatami będą mogli korzystać z oferty szkoleniowej.
Dziekan może zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
Regulamin określa formy i przedmiot realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, wymienione formy to:
1) samokształcenia;
2) udziału w szkoleniach organizowanych przez samorząd adwokacki;
3) udziału w szkoleniach, seminariach, konferencjach lub wykładach, a także innych formach, organizowanych przez inne podmioty;
4) prowadzenia zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w ramach szkolenia organizowanego przez samorząd adwokacki;
5) zajęć szkoleniowych, w tym edukacji prawnej, w ramach akcji społecznych organizowanych przez samorząd lub prowadzonych z jego udziałem.
Wymienione przedmioty to:
1) poszczególne dziedziny prawa, w tym praktyka jego stosowania;
2) zagadnienia prawno-porównawcze;
3) zagadnienia etyki adwokackiej;
4) umiejętności prawnicze, takie jak metody wykładni prawa, wystąpienia publiczne i retoryk, nauka obcego języka prawniczego.
Wskazane są także obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz okręgowych rad adwokackich dotyczące organizacji szkoleń zawodowych. Każda ORA jest zobowiązana do zorganizowania szkoleń w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin rocznie. Szkolenia w minimalnym wymiarze mają być nieodpłatne dla adwokatów. Za szkolenia, które organizowane są w formie odpłatnej, koszty udziału ponosi adwokat.
Projekt wskazuje także iż okręgowa rada adwokacka jest uprawniona do weryfikowania spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata, a weryfikacja spełnienia tego obowiązku następuje podczas wizytacji prowadzonej przez wizytatora.
Najważniejsza zmiana polega na tym, że projekt znosi obowiązek zbierania punktów doskonalenia zawodowego.