Kolejne posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 1 lipca 2021 r. w formie stacjonarnej w biurze NRA w Warszawie.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, poinformował Prezydium o swoim spotkaniu z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim 28 czerwca br., skoncentrowanym wokół programu „Polski Ład”. W rozmowie prezesa NRA z wiceministrem ustalono, że zostanie powołany zespół roboczy, złożony z adwokatów i przedstawicieli ze strony Ministerstwa Finansów, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców, w tym wypracowanie regulacji obniżających obciążenia podatkowe wprowadzane w ramach planowanych zmian w systemie podatków dochodowych. Prezes NRA wyznaczy przedstawicieli adwokatury do tego zespołu.
Adw. Rosati zapowiedział także zawarcie porozumienia o współpracy samorządu adwokackiego z Ministerstwem Finansów, przede wszystkim w zakresie prowadzenia pre-konsultacji legislacyjnych projektów aktów prawnych przygotowywanych przez ministerstwo oraz np. organizowania szkoleń.
Adw. Bartosz Grohman, sekretarz NRA, zreferował sprawę zmian Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich w kontekście postulatów zgłoszonych na posiedzeniu plenarnym NRA 26 czerwca. Prezydium zdecydowało rozesłać do dziekanów izb adwokackich projekt zmian w regulaminie z prośbą o uwagi.
Prezydium NRA przyjęło teksty jednolite Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz Zasad przygotowania i realizacji projektów finansowanych lub współfinansowanych przez Naczelną Radę Adwokacką.
Prezes NRA poinformował, że 23 czerwca przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego podpisali Deklarację powołania Ogólnopolskiego Porozumienia tych samorządów. Z inicjatywy Prezesa NRA oraz adw. Magdaleny Koczur-Miedziejko, przewodniczącej Komisji Współpracy Zawodów Zaufania Publicznego NRA, odbyła się 30 czerwca br. debata "Polski Ład - wzrost opodatkowania pracy i działalności wykonywanej osobiście?".
Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, poinformował o konferencji zorganizowanej wspólnie przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Komisję Praw Człowieka przy NRA, która odbyła się 1 lipca. Podczas konferencji powstał postulat stworzenia przez środowisko sędziów, adwokatów i biuro RPO Memorandum nt. procedur sądowych naruszających normy konstytucyjne i konwencyjne.
Prezes NRA poinformował także, że spotkał się, w ramach zaplanowanych spotkań, z Krzysztofem Szczuckim, z prezesem Rządowego Centrum Legislacji. Rozmowa dotyczyła współpracy oraz możliwości uczestniczenia przedstawicieli adwokatury w pre-konsultacjach legislacyjnych. Prezes RCL deklarował możliwość organizowania warsztatów z technik legislacyjnych w ramach aplikacji adwokackiej.
Prezes NRA zreferował sprawę przesłanych do Prezydium kandydatur na funkcję redaktora naczelnego „Młodej Palestry”. Po dyskusji Prezydium przyjęło uchwałę, w której określa czas trwania kadencji redaktora naczelnego „Młodej Palestry” na rok i wybiera na tę funkcję aplikanta adwokackiego Arkadiusza Matysiaka (jego kadencja zakończy się 1 lipca 2022r.).
Prezydium przyjęło uchwałę, na wniosek przewodniczącej Komisji ds. Równego Traktowania przy NRA, powołującą w skład tej komisji adw. Tomasza Bokszczanina.
Sprawy finansowe przedstawił adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA. Prezydium podjęło decyzje w tych kwestiach.
Sprawy osobowe zreferował adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA. Prezydium podjęło decyzje.
Prezydium NRA omówiło też inne sprawy bieżące.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.
Kolejne posiedzenie Prezydium NRA odbędzie się 22 lipca br.