W trzeci tydzień października (w tym roku 14-18 października) przypada Międzynarodowy Tydzień Mediacji, który ma na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów.
Kulminacją Tygodnia jest Dzień Mediacji – w tym roku będzie to 17 października. Tego dnia odbywają się konferencje, zajęcia edukacyjne oraz prowadzone są dyżury mediatorów w wybranych sądach.
- Coraz więcej osób korzysta z mediacji jako metody mniej stresującej, szybszej i skuteczniejszej od tradycyjnej sprawy rozpatrywanej na drodze sądowej. Dzięki mediacji mamy większą szansę powiedzenie o naszych potrzebach, a jednocześnie w mediatorze znajdziemy osobę, która będzie starała się nas zrozumieć i znaleźć najlepsze rozwiązanie, z którego usatysfakcjonowane będę obie strony sporu. Gorąco zachęcam wszystkich, do korzystania z tej metody. – mówi adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Mediacja to pozasądowe postępowanie, do którego skonfliktowane strony przystępują dobrowolnie i z pomocą osoby trzeciej – bezstronnego mediatora – dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie rozwiązań, z których usatysfakcjonowane będą obie strony. Mediować można zarówno sprawy cywilne, rodzinne, jak i gospodarcze, karne lub też dotyczące prawa pracy lub spraw administracyjnych.
Mediacje są mniej stresujące dla stron, odbywają się w nieformalnych, bardziej prywatnych warunkach, są dużo tańsze od spraw sądowych, kończą się szybciej i skuteczniej. W sądzie rzadko obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia, zaś mediacja może być prowadzona dotąd, aż obie strony będą usatysfakcjonowane. Popularność mediacji wpływa też korzystnie na odciążenie pracy sądów.