- Rusza akcja "Adwokatura przeciwko przemocy".
- Akcja rozpoczyna się 25 listopada (w Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) i potrwa do 10 grudnia (w którym to dniu świętujemy Dzień Praw Człowieka).
- Ok. 190 adwokatek, adwokatów oraz aplikantów i aplikantów z całej Polski przeprowadzi lekcje w 200 placówkach oświatowych.
- Zajęcia dotyczyć będą przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej i dyskryminacji.
- Termin nie jest przypadkowy, akcja wpisuje się w kampanię 16 dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć.
Udział w międzynarodowej kampanii rozpoczyna się 25 listopada, ale adwokatki i adwokaci zaczęli przygotowywać się do niej znacznie wcześniej – 30 października odbyło się szkolenie „Przemoc domowa – co każdy adwokat i adwokatka wiedzieć powinien”, które przeprowadziła Renata Durda, ekspertka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia”.
Nagranie szkolenia dostępne jest na platformie e-Palestra.
W ramach akcji realizowany będzie projekt edukacyjny skierowany do uczennic i uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz liceów, którego celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy. Scenariusz zajęć oraz prezentacja zostały przygotowane przez ekspertki na co dzień pracujące z ofiarami przemocy domowej: adw. Monikę Sokołowską i adw. Magdalenę Pająk.
- Doskonale wiemy, jak ważne są to zajęcia - mówi adwokatka dr Katarzyna Golusińska, współkoordynatorka akcji „Adwokatura przeciwko przemocy”, przewodnicząca Komisji ds. Równego Traktowania przy Naczelnej Radzie Adwokackiej - Wiele dzieci i młodzieży mierzy się ze zjawiskiem przemocy. Często jednak nie potrafią właściwie jej rozpoznawać, a także nie wiedzą jak reagować i zwrócić się o pomoc, gdy sami lub bliskie im osoby jej doświadczają. Rozwój świadomości, że przemoc, nie tylko ze względu na płeć, stanowi pogwałcenie praw człowieka jest ogromnie istotny na wielu poziomach. Otwarta i wspierająca rozmowa dla dzieci i młodzieży jest kluczowa i pozwala uwierzyć, że można znaleźć rozwiązanie w sytuacji, która wydaje się bez wyjścia.
Akcja „Adwokatura przeciwko przemocy” rozpoczyna się 25 listopada (w Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) i potrwa do 10 grudnia (w którym to dniu świętujemy Dzień Praw Człowieka).
To jedna z ważniejszych dla nas akcji, adwokatura jest powołana do udzielania pomocy prawnej i współdziałania w ochronie praw i wolności. Z dumą i zaangażowaniem wspieramy tegoroczną edycję Kampanii pod hasłem "Bez wymówek: Działaj na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet i dziewcząt. - podkreślają adwokatki Katarzyna Golusińska oraz Natalia Klima-Piotrowska.
Organizatorem akcji jest Naczelna Rada Adwokacka i działające przy niej Komisje: Komisja Praw Człowieka, Komisja ds. Równego Traktowania, Zespół ds. Kobiet, Komisja Edukacji Prawnej oraz Komisja Wizerunku.
Do udziału w akcji zgłosiło się już 190 adwokatek, adwokatów oraz aplikantów i aplikantów z całej Polski.