Z prac Sejmu

Posłowie uchwalili 25 czerwca ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Środowiska prawnicze nie będą zgłaszać kandydatów na sędziów TK. Posłowie przyjęli też ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej. 

Naczelna Rada Adwokacka postulowała, by środowiska prawnicze mogły zgłaszać kandydatów na sędziów TK, także prezydent Bronisław Komorowski, autor projektu ustawy, optował za tym rozwiązaniem. Posłowie go odrzucili.

Sejm zdecydował, że kompetencje kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą musiały być takie same jak w przypadku sędziów Sądu Najwyższego.

Udział prokuratora generalnego w postępowaniach przed TK pozostanie obligatoryjny.

(zobacz uchwałę Prezydium NRA ws zgłaszania kandydatów na sędziów TK)

Poslowie przyjęli też projekt ustawy o nieodpłatnej pmocy prawnej i informacji prawnej. W całym kraju ma powstać 1500 punktów takiej pomocy. Do bezpłatnej pomocy będą upoważnione osoby niezamożne, kombatanci, ofiary klęsk żywiołowicyh, osoby po 65. roku życia oraz te, które nie ukończyły jeszcze 26 lat a także posiadacze Karty Dużej Rodziny. Porad będą udzielać adwokaci, radcowie prawni a w ich zastępstwie i z upoważnienia aplikanci. W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad udzielać będą absolwenci prawa z trzyletnim doświadczeniem i doradcy podatkowi. Osoby udzielające porad zawierać będą umowy z powiatem.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski