- Stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej w zakresie projektu zmian przepisów dotyczących Kodeksu postępowania cywilnego przedstawione w Senacie.
- Adw. Agata Koschel-Sturzbecher, wicedyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej, wzięła udział 26 kwietnia we wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP, gdzie przedstawiła opinię NRA.
- Projekt zmian w Kpc przewiduje m.in. umożliwienie współwłaścicielom nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja, uczestnictwa w postępowaniu egzekucyjnym.
W opinii NRA jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia ochrony praw takich osób, jednakże zachodzi potrzeba wprowadzenia w projekcie pewnych modyfikacji, tak aby nie prowadziło to do nadmiernego przedłużania postępowania.
Z kolei negatywnie oceniono proponowaną zmianę polegającą na tym, że współwłaścicielowi nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych przesyłać do trzeciego dnia przed licytacją prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej od sumy oszacowania, przy czym, przy wniosku o przejęcie wnioskodawca nie składa rękojmi.
Samo złożenie wniosku o przejęcie będzie powodować obowiązek wydania postanowienia o przybiciu niezależnie od tego, czy przejmujący dysponuje środkami pozwalającymi na zapłatę ceny, to może skutkować przedłużeniem postępowania bez jakiegokolwiek zaspokojenia wierzyciela.
Stanowisko reprezentowane przez Naczelną Radę Adwokacką było w dużej mierze zbieżne z tym przedstawionym przez przedstawicieli Krajowej Rady Komorniczej w osobach wiceprezesa Krajowej Rady Komorniczej Macieja Simbierowicza oraz członka Krajowej Rady Komorniczej Wojciecha Piłata.