- Osłabienie rangi tajemnicy zawodowej poprzez umożliwienie jej uchylenia przez prokuratora, a nie – jak do tej pory przez sąd – doprowadzi do podważenia zasad państwa prawa. Działanie takie odbywać się będzie z pogwałceniem interesu publicznego i praworządności. – czytamy w stanowisku wydanym 4 października br. przez prezesów Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Press Club Polska w sprawie prowadzonych przez ministerstwo sprawiedliwości prac, które mają upoważniać prokuratora do uchylenia tajemnicy zawodowej.
Prezesi uważają, że jest to próba niszczenia przez polityków tajemnicy zawodowej obowiązującej m.in. prawników, lekarzy i dziennikarzy, a także osoby wykonujące inne profesje, zobowiązane do jej zachowania.
W stanowisku podkreśla się, że zachowanie tajemnicy to prawo pacjentów, klientów, mocodawców i informatorów mediów. - To gwarancja, że ich prawa do prywatności, anonimowości czy uczciwego procesu będą chronione w należyty sposób. – podkreślają sygnatariusze stanowiska.
2 października uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec ministerialnych planów wyraziło również Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (czytaj uchwałę)
czytaj również:
Dziennikarze w obronie tajemnicy zawodowej
Środowiska prawnicze o ochronie tajemnicy zawodowej