Naczelna Rada Adwokacka podczas posiedzenia plenarnego 23 października przyjęła przez aklamację uchwałę, w której stoi na stanowisku, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 nie ma żadnego wpływu na skuteczność i ważność orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Naczelna Rada Adwokacka stwierdza, że podważanie mocy wiążącej art. 1, art. 2, art. 4 ust. 3 i art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej, którego dokonał Trybunał Konstytucyjny, jest w istocie podważaniem i ograniczaniem praw obywateli polskich do bezstronnego i niezawisłego sądu oraz do efektywnego i skutecznego środka odwoławczego w postępowaniu sądowym.
Poszanowanie wiążących Rzeczpospolitą Polską traktatów międzynarodowych, statuujących Unię Europejską, nie stoi w sprzeczności z zasadami wynikającymi z Konstytucji i nie godzi w suwerenność oraz bezpieczeństwo Polski, lecz stanowi ich gwarancję.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznaczać musi lojalność w przestrzeganiu ustanowionych w niej reguł.
Naczelna Rada Adwokacka wyraża stanowczy sprzeciw wobec treści rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego oraz w pełni podziela stanowiska innych gremiów prawniczych i przychyla się do oświadczenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 10 października 2021 r. oraz do uchwały 04/2021 Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk z 12 października 2021 r.
(czytaj uchwałę NRA nr 28/2021)